Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Kosmetika pro krásu? Stará nebo zkažená může škodit

Prošlá líčidla mohou vážně uškodit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prošlá líčidla mohou vážně uškodit. | foto: Shutterstock

Zkažené jídlo by většina lidí nesnědla, ale prošlé krémy či líčidla máme v koupelně nebo v kabelce běžně. A možná o tom ani nevíme. Nad koupí nové řasenky nebo pudru většinou zkrátka přemýšlíme, až když dojde. Pro naše zdraví už však někdy může být pozdě.

Stejně jako jídlo, ani kosmetika nevydrží navěky. Většinou je na obalu malým symbolem vyznačeno, za jak dlouho po otevření by se měla spotřebovat. "U krémů je to zhruba šest až dvanáct měsíců, u líčidel to mohou být i dva roky. Záleží na výrobci a množství konzervantů,“ vysvětluje kosmetička Markéta Paulusová z Prahy. Nejnáchylnější jsou podle ní ke kažení přírodní produkty, které obsahují konzervačních látek minimum.

Někdy se používání prošlé kosmetiky nemusí na kůži nijak projevit, maximálně přestanou účinkovat některé její složky. Především u lidí s citlivější pletí však hrozí zarudnutí kůže, otoky i záněty.

Podle pražské dermatoložky Dity Séredi Voronovové by v případě komplikací měla postačit domácí léčba: "Pokožka by se měla zahojit do čtrnácti dnů až tří neděl. Většinou stačí vadnou kosmetiku vysadit a kůži dezinfikovat a promašťovat,“ radí. Dodává, že pokud by došlo k závažnějším problémům, byla by už potřeba návštěva dermatologa, který by předepsal například antibiotika s kortikoidy.

Správné zacházení a skladování

Kosmetika se však může zkazit i před uplynutím doby trvanlivosti. Hodně záleží na způsobu skladování. "Produkty se rychleji kazí, pokud je člověk vystavuje vysokým teplotám nebo slunci. Záleží také na zacházení. Když nabíráte krém v kelímku prstem, mohou se dovnitř dostat nežádoucí bakterie. Krém potom spíše škodí, než pomáhá," říká Paulusová. Je proto vhodnější používat krémy s dávkovačem. Částečně předejít kažení lze také důsledným zavíráním obalu.

ČTĚTE TAKÉ:

Čas od času je zkrátka důležité zkontrolovat obsah šuplíku nebo kosmetické taštičky a veškerou prošlou kosmetiku nemilosrdně vyhodit. Pokud byste nemohli informaci o doporučeném času spotřeby na obalu najít nebo chyběla, přílišné stáří nebo zkaženost zkrášlovadla můžete poznat i podle konzistence nebo odlišného zápachu výrobku. Například řasenky a stíny se budou drolit, rtěnky nebo make-upy mohou začít hrudkovatět.

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat také nákupu kosmetiky. Paulusová potvrzuje, že někteří prodejci mohou mít tendence snažit se prodat starší výrobky v akcích či zvýhodněných nabídkách. „V několika drogeriích jsem si všimla také toho, že dávají starší produkty dopředu,“ uzavírá.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...