Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Kosmetika pro krásu? Stará nebo zkažená může škodit

Prošlá líčidla mohou vážně uškodit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prošlá líčidla mohou vážně uškodit. | foto: Shutterstock

Zkažené jídlo by většina lidí nesnědla, ale prošlé krémy či líčidla máme v koupelně nebo v kabelce běžně. A možná o tom ani nevíme. Nad koupí nové řasenky nebo pudru většinou zkrátka přemýšlíme, až když dojde. Pro naše zdraví už však někdy může být pozdě.

Stejně jako jídlo, ani kosmetika nevydrží navěky. Většinou je na obalu malým symbolem vyznačeno, za jak dlouho po otevření by se měla spotřebovat. "U krémů je to zhruba šest až dvanáct měsíců, u líčidel to mohou být i dva roky. Záleží na výrobci a množství konzervantů,“ vysvětluje kosmetička Markéta Paulusová z Prahy. Nejnáchylnější jsou podle ní ke kažení přírodní produkty, které obsahují konzervačních látek minimum.

Někdy se používání prošlé kosmetiky nemusí na kůži nijak projevit, maximálně přestanou účinkovat některé její složky. Především u lidí s citlivější pletí však hrozí zarudnutí kůže, otoky i záněty.

Podle pražské dermatoložky Dity Séredi Voronovové by v případě komplikací měla postačit domácí léčba: "Pokožka by se měla zahojit do čtrnácti dnů až tří neděl. Většinou stačí vadnou kosmetiku vysadit a kůži dezinfikovat a promašťovat,“ radí. Dodává, že pokud by došlo k závažnějším problémům, byla by už potřeba návštěva dermatologa, který by předepsal například antibiotika s kortikoidy.

Správné zacházení a skladování

Kosmetika se však může zkazit i před uplynutím doby trvanlivosti. Hodně záleží na způsobu skladování. "Produkty se rychleji kazí, pokud je člověk vystavuje vysokým teplotám nebo slunci. Záleží také na zacházení. Když nabíráte krém v kelímku prstem, mohou se dovnitř dostat nežádoucí bakterie. Krém potom spíše škodí, než pomáhá," říká Paulusová. Je proto vhodnější používat krémy s dávkovačem. Částečně předejít kažení lze také důsledným zavíráním obalu.

ČTĚTE TAKÉ:

Čas od času je zkrátka důležité zkontrolovat obsah šuplíku nebo kosmetické taštičky a veškerou prošlou kosmetiku nemilosrdně vyhodit. Pokud byste nemohli informaci o doporučeném času spotřeby na obalu najít nebo chyběla, přílišné stáří nebo zkaženost zkrášlovadla můžete poznat i podle konzistence nebo odlišného zápachu výrobku. Například řasenky a stíny se budou drolit, rtěnky nebo make-upy mohou začít hrudkovatět.

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat také nákupu kosmetiky. Paulusová potvrzuje, že někteří prodejci mohou mít tendence snažit se prodat starší výrobky v akcích či zvýhodněných nabídkách. „V několika drogeriích jsem si všimla také toho, že dávají starší produkty dopředu,“ uzavírá.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Hezký, útulný byt 2+kk,38m2, Brandýs nad Labem
Hezký, útulný byt 2+kk,38m2, Brandýs nad Labem

Na vinici, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
11 000 Kč/měsíc