Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Kožní nádor může být také tmavá skvrnka pod nehtem, shodli se lékaři

Lékař (ilustrační foto).

Lékař (ilustrační foto). foto: Shutterstock

PRAHA - Tmavá skvrnka pod nehtem nemusí být jen modřina, může podle lékařů signalizovat i nádor. Varující by mělo být také nově vzniklé kožní znaménko po pětatřicátém roce věku nebo měsíce se nehojící vřídek. Informace zazněly ve čtvrtek na tiskové konferenci k preventivní akci Stan proti melanomu, která začala v 10:00 v Praze. Letošním tématem jsou nádory kůže na netypických místech těla.
  6:05

Podle předsedy České dermatovenerologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Petra Arenbergera tmavé projevy nádorů na dlaních nebo chodidlech, takzvaný akrolentiginózní melanom, tvoří asi pět procent všech melanomů. Často jsou ale zaměňované za bradavici, modřinu či mozol.

Od dvaceti se sluch zhoršuje, poruchou trpí každý dvacátý dospělý

„Včasné rozpoznání melanomu je pro prognózu pacienta zcela klíčové. I přesto, že je akrolentiginózní melanom vzácná forma, v posledních letech se jejich počet na našem pracovišti zdvojnásobil a tito pacienti mají velmi špatnou prognózu,“ dodala dermatoložka Monika Arenbergerová.

Stan proti melanomu upozorňuje na problém kožních nádorů

Preventivní akce Stan proti melanomu chce letos na tyto méně známé typy kožních nádorů upozorňovat. Melanomy jsou vůbec nejčastějšími druhy rakoviny, jen malá část je jich ale zhoubných. Přesto počet pacientů roste, za 20 let se podle Národního onkologického registru zdvojnásobil. Nemocných ale díky včasnému odhalení a lepší léčbě umírá téměř stejně. Minulý rok byl zhoubný nádor kůže diagnostikován asi u 2500 lidí.

Nejčastěji onemocní lidé ve věku 55 až 59 let. Prvními příznaky jsou změny na mateřských znaménkách na kůži. Útvar typicky mění své zbarvení a okraje, mění svou velikost, vyklenuje se nad povrch nebo může svědit či krvácet. V pokročilých případech má pacient zvětšené lymfatické uzliny.

Nejohroženější jsou světlovlasí a modroocí

Rizikem pro vznik nádorů je spálení kůže sluncem, zejména v dětském věku, a dlouhodobý nebo častý pobyt v rovníkových oblastech světa. Vliv má také takzvaný fototyp kůže, nejvíce ohrožení jsou lidé světlovlasí a modroocí se světlou kůží. U desetiny nemocných se nádor najde i u některého z rodinných příslušníků.

Po dvoudenním pobytu v Praze na Václavském náměstí se Stan proti melanomu přesune na pondělí 14. května na náměstí Svobody v Brně a na úterý 15. května do obchodního centra Avion v Ostravě. Loni se díky kampani podařilo odhalit 151 nádorů kůže, z toho 25 melanomů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!