2. září 2016 6:32 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Letní flirt může doznívat dlouho, varuje odborník

Letní flirt může doznívat dlouho, varuje odborník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letní flirt může doznívat dlouho, varuje odborník | foto: Shutterstock

Letní milostná dobrodružství mohou přinést nepříjemné následky v podobě pohlavně přenosných chorob. Nestačí se spoléhat na to, že si vybíráte „zdravě vypadající“ sexuální partnery, důležité je dodržovat pravidla bezpečného sexu.

Povědomí o pohlavně přenosných nemocích není v Česku nijak velké. „S HIV infekcí to není žádná sláva, ale o ostatních chorobách toho lidé vědí ještě méně,“ je přesvědčen sexuolog Ivo Procházka, který působí v Sexuologickém ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

LN Zažít během léta milostné dobrodružství asi není nic neobvyklého, jak se ale při případném sexu chovat s ohledem na své zdraví?
Nekoitální praktiky, tedy petting či vzájemná onanie, jsou méně rizikové než nechráněná soulož. Když už máme pohlavní styk, chceme si ho užít, a tak na možná rizika moc nemyslíme. Proto je důležité mít používání kondomu zautomatizované. Vždy při náhodné souloži použít kondom by měl být podobný zvyk jako si každé ráno vyčistit zuby. Samozřejmě že existují lidé, kteří si ráno zuby nečistí, stejně jako ti, kteří kondom nikdy nepoužívají. Těm ale nezbývá nic jiného než věřit na šťastný osud.

LN Stále tedy platí, že při sexu s neznámým partnerem máme trvat na použití kondomu?
Určitě. Kondom chrání velmi spolehlivě před virem HIV a méně spolehlivě i před jinými chorobami. Není možné si myslet, že když je můj partner mladý, hezký, vzdělaný, tak bude také zdravý. Mimochodem, kondom je na místě použít i při orálním sexu. Zatímco přenos HIV je tímto způsobem málo častý, tak přenos ostatních infekcí vyloučit nelze, a pokud dojde k přenosu jiné choroby, může to usnadnit i přenos viru HIV, jestliže byl partner HIV pozitivní. Přesto kondom při orálním sexu používá jen málokdo.

Ivo Procházka

Je psychiatrem a sexuologem. Působí jako odborný asistent v Sexuologickém ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Mimo jiné vede AIDS poradnu České společnosti AIDS pomoc a také se dlouhodobě věnuje problematice prevence pohlavně přenosných chorob.

LN Představa, že si stačí vybírat „zdravě vypadajícího“ sexuálního partnera, je asi bohužel častá...
Podobně jako si jen málokdo připouští, že by mohl onemocnět rakovinou, tak si mnoho lidí neuvědomuje, že by se mohli nakazit pohlavně přenosnou chorobou. Navíc se jedná o choroby stigmatizované, a tak se řada lidí mylně domnívá, že „ti slušní“, za které se samozřejmě považují, onemocnět nemohou. Jen na okraj, už při prvním rozšíření syfilidy ji obyvatelé Itálie označili za „francouzskou nemoc“, protože slušní Italové přece něco takového nemohli mít. Podobně si dnes nemyslíme, že bychom se mohli nakazit, protože moji partneři – byť jsem jich měl nebo měla několik desítek – byli samí „normální a slušní“ lidé. To je pochopitelně nesmysl.

LN K nechráněnému sexu s partnerem, jehož sexuální a ani zdravotní minulost neznám, přesto čas od času dojde. Je možné ještě něco „zachránit“?
V tu chvíli nemá cenu používat nějakou dezinfekci. Ta může paradoxně ještě sliznici poškodit a přenos jiné choroby usnadnit. Důležité je zachovat si chladnou hlavu a jednat. Neznámý partner vždy může být HIV pozitivní, o své nákaze neví a právě krátce po nakažení je vysoce infekční. Pro mnoho lidí to může znít překvapivě, ale nechráněný styk s partnerem, který nezná svůj HIV stav, je rizikovější než nechráněný sex s HIV pozitivním partnerem, který svůj stav zná a je léčen. Protože u toho se množství viru v tělesných tekutinách léčbou snížilo na malé množství. Takže v případě náhodného nechráněného styku s partnerem, jehož stav neznáme, existuje možnost požádat nejlépe tentýž den (nebo nejpozději do 48 hodin) v HIV centru infekční kliniky o podání postexpoziční profylaxe (PEP), která snižuje riziko nákazy. Je třeba počítat s užíváním protivirových léků po dobu čtyř až šesti týdnů. Tato profylaxe není určená pro ty, kteří mají náhodné nechráněné styky opakovaně, ale pro ty, kterým se to stalo výjimečně, a jinak praktikují bezpečný sex. Na rozdíl od západoevropských zemí jde ale o službu, kterou nehradí zdravotní pojišťovny, a pacient musí zaplatit zhruba 20 tisíc korun. Také, zřejmě v důsledku psychických obav, se často při této profylaxi objevují vedlejší účinky.

LN Co by lidé měli určitě vědět o pohlavně přenosných chorobách?
Dříve se v souvislosti se sexuálním přenosem hodně mluvilo o takzvaných klasických pohlavních chorobách, tedy hlavně kapavce a syfilidě, ale sexuální přenos je možný i u žloutenek, samozřejmě HIV, dosti přibývá chlamydiové infekce. Při sexu se může přenést i svrab, který by asi málokdo za sexuálně přenosnou chorobu považoval. Od věci není ani znát základní příznaky, jako jsou výtoky, vředy, vyrážky nebo bradavičky, pálení či svědění v močové trubici nebo v pochvě. Například červenorůžová nesvědící vyrážka při syfilidě se neobjeví v místě pohlavních orgánů, ale na trupu. Syfilitický takzvaný tvrdý vřed se u heterosexuálních mužů obvykle objeví na genitálu, u žen a mužů, kteří mají sex s muži, může být skrytý na jiných místech. K příznakům této choroby ale také patří deprese nebo bolest hlavy. Pokud pak člověk zpozoruje u svého partnera některé z možných příznaků pohlavně přenosných chorob, měl by raději od sexu odstoupit.

LN Může dojít k nákaze, i když je partner zatím bez příznaků?
Ano, nakažený člověk může být infekční i několik dní předtím, než se příznaky projeví. Takže lépe než prohlídka genitálu partnera nás ochrání, když máme první styk s partnerem až po určité době (věrné) známosti. Většina pohlavních nemocí se projeví do měsíce. Dokonce i HIV pozitivní jsou nejinfekčnější měsíc od nákazy. Vlastní infekce pak může probíhat i několik let bez příznaků a lze ji odhalit pouze HIV testem z krve po 2 až 3měsících od rizikového chování. Jiná pohlavní choroba, trichomoniáza, u mužů probíhá zcela bezpříznakově a zjistitelná je pouze u žen. Naopak třeba kapavka se obvykle projeví do týdne.

Foto autor| FOTO SHUTTERSTOCK

Foto popis| Romantická dovolená může bohužel přinést i velmi neromantické následky

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...