Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Loni bylo v ČR přes 39 tisíc potratů

Konzultace s lékařem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konzultace s lékařem (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Potratem skončilo loni v Česku těhotenství 2659 cizinek. Z celkového počtu přes 39.000 potratů v roce 2010 tvořily podle statistiků potraty cizinek 6,8 procenta, rok předtím 7,5 procenta. Reformní zákon o specifických zdravotních službách ministra Leoše Hegera (TOP 09) reaguje na evropskou legislativu a zakotvuje potraty pro unijní občanky.

Pro cizinky z třetích zemí pak jen při dlouhodobém a trvalém pobytu v Česku. Potratovou turistiku norma vysloveně neřeší, teoreticky ale občanky EU, na rozdíl od cizinek z třetích zemí, by mohly na potrat do Česka přijet. Česko podle zprávy polské Federace pro ženy a plánování rodiny z roku 1996 bylo jednou z zemí, kam začaly jezdit Polky, když v jejich zemi byly v roce 1993 potraty zakázány.

Podle prezidenta České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka je žádoucí, aby Česko nediskriminovalo ženy podle státní příslušnosti. "Pokud je něco legální v právním státě, tak by to nemělo být omezeno na nějakou skupinu žen. Potrat by měl být umožněn ženám z EU i třetích zemí," řekl Dvořák.

Julínek narazil
O zakotvení potratů pro ženy z EU se pokusil v roce 2008 ve své reformě tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Návrh napadli lidovci a s odvoláním Julínka z funkce padla i celá jeho reforma. Heger vypořádává v těchto dnech připomínky k zákonu, který vedle potratů pro cizinky zakotvuje třeba i to, že o potratu dívky po dovršení 16 let už nebude muset lékař informovat její rodiče.

Podle dat statistiků bylo loni celkem 39.273 potratů, z nich 23.998 bylo umělých ukončení těhotenství a 13.981 samovolných. Z umělých ukončení bylo 17.797 miniinterrupcí, které se dělají do osmého týdne těhotenství.

Provedeno bylo sedm "ostatních" potratů, kam se řadí i potraty nelegální. Podle Dvořáka odborná společnost ale o nelegálních potratech nic neví.

Potraty klesají
Po několikaleté stagnaci loni opět začaly klesat počty potratů, podíl miniinterrupcí na celkovém počtu potratů nepatrně stoupl. Pokračoval trend zvyšování samovolných potratů. Pro mateřství se rozhodují ženy z populační vlny poloviny sedmdesátých let minulého století, které je odsouvaly, až skončí studium, vybudují si kariéru, zabezpečí si bydlení a procestují svět. S vyšším věkem matky ale roste riziko potratu.

S přibývajícím počtem nesezdaných párů a počtem dětí narozených mimo manželství roste mezi ženami, které prodělaly potrat, zastoupení svobodných žen. Nejvíc všech potratů je mezi ženami vdanými (44 procent), stejně jako nejvíc samovolných potratů (52,4 procenta). Naproti tomu miniinterrupcí je nejvíc u svobodných žen (47 procent).

Nejčastěji žádají o umělé ukončení těhotenství ženy se dvěma dětmi (32,8 procenta), v případě samovolných potratů je nejvíc žen bezdětných (40,3 procenta). Ze všech potratů 62 procent podstupují ženy se středoškolským vzděláním, spontánní potraty jsou častější u vysokoškolaček (téměř 50 procent), zatímco u žen se základním vzděláním tvoří jen 20 procent.

Nejvíc potratů cizinek, stejně jako v předchozích letech, bylo loni v Praze a Středočeském kraji, kde také žije nejvíc cizinců. Následovaly kraje Plzeňský a Ústecký, kde již tak vysoké zastoupení cizinců není. V krajích Olomouckém a na Vysočině bylo potratů cizinek nejméně.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz