14. prosince 2011 9:45 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Lyžaři se často nechrání. Děti by měly mít helmu

Lyžaři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžaři - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Členové horské služby vyjíždějí v zimních měsících nejčastěji k lyžařům zraněným na sjezdovkách a v zimních lyžařských areálech. Zranění při sjezdovém lyžování tvoří až 85 procent všech zásahů. I přes všechna varování se ale sportovci stále dostatečně nechrání, mnozí nepoužívají přilby ani chrániče zad.

Největší nebezpečí hrozí na zasněžených svazích zejména malým lyžařům."Děti jsou nejohroženější věkovou skupinou při sjezdovém lyžování," varoval náčelník krkonošské horské služby Adolf Klepš. "Proto apelujeme, aby helmy nosily hlavně děti ve věku do patnácti let," doplnil.

ČTĚTE TAKÉ:


Záchranáři za uplynulých jedenáct měsíců ošetřili 7758 zraněných lidí, z toho nejvíc právě na sjezdovkách, dohromady 3536. Mezi nejvážnější úrazy patří zranění pánve, páteře a především hlavy. "Poranění hlavy jsou přitom často nevratná," upozornil náčelník horské služby Jiří Brožek.

grafika


O sportovce v nesnázích se na českých horách v začínající sezoně bude starat 66 profesionálních záchranářů a téměř 400 dobrovolníků. Horská
služba na zimu navíc přijme dalších asi 40 lidí, uvedl Brožek. Pro zásahy v nejtěžších podmínkách hor má horská služba dvanáct psovodů se speciálně vycvičenými lavinovými psy, několik desítek lékařů a také záchranáře schopné zachraňovat v podvěsu pod letícím vrtulníkem. Kromě několika desítek vozidel a sněžných čtyřkolek mají záchranáři k dispozici téměř stovku sněžných skútrů a dvě rolby.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz