Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Malárie: největší zabiják cestovatelů

Komár (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komár (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Ze všech exotických nemocí je nejvíce nebezpečnou malárie. Protože dosavadní snahy o vývoj vakcíny zatím neměly valný úspěch, jedinou skutečně spolehlivou možností ochrany před smrtelnými následky nemoci jsou preventivně užívané tablety.

Je zajímavé, že antimalarika mají obecně velmi negativní pověst, přitom např. nejobávanější Lariam nečiní 97 % užívajících vůbec žádné problémy. Dvě procenta mají jen mírné nežádoucí reakce a zbylé procento závažnější. Právě u této poslední skupiny Lariam často zhoršuje příznaky, které má cestovatel již doma. Proto by lékař rozhodně neměl Lariam předepsat člověku s depresí nebo epilepsií v anamnéze. Jsou známé případy z mírových sborů, kdy byl Lariam užíván pět let bez jakýchkoliv problémů.

-


Poznáte příznaky malárie?

Výskyt malárie v konkrétní oblasti závisí na nadmořské výšce, ročním období a dalších faktorech. Častým místem líhniště komárů jsou rýžová pole. Dolet komárů je jen několik málo kilometrů, může se tak klidně stát, že zatímco jedna vesnice má s malárií problém, ve vedlejší je situace bezproblémová. V dnešní době je navíc výrazným fenoménem migrace populace z venkova do měst a to na všech kontinentech. Protože přenašeči malárie žijí v subtropech a tropech prakticky všude (dokonce i u nás v Evropě), k nákaze cestovatele může dojít i mimo typické endemické oblasti.

Největší hustota larev komárů je ve stojaté vode s vegetací a ve stínu

Cestovatelé se často brání preventivnímu užívaní jedné tablety jednou týdně a chtějí spíš využít možnost tzv. stand-by, nebo-li pohotovostní samoléčby. Bez laboratorního vyšetření však nelze diagnózu malárie potvrdit a odlišit jí od jiných horečnatých stavů. Cestovatel odmítající jednu tabletu týdně preventivně tak může úplně zbytečně při zvýšené tělesné teplotě užít šest tablet v průběhu několika hodin k samoléčbě, což je pro organismus neporovnatelně větší zátěž. V malarické oblasti není infikovaný každý komár, můžete mít štěstí, ale nemusíte. Je to jako ruská ruleta a v sázce je váš život. Známe případy "hrdinů" zrazujících ostatní od užívání antimalarik s argumentem, že již v dané oblasti byli dvakrát a malárii nedostali. Následně se dovíme, že třetí návštěva je téměř stála život. Navíc první příznaky malárie nemusíte včas rozpoznat, někdy se může projevit chřipkovými symptomy a průjmem, dokonce i bez horečky. Pokud vám malarický parazit zablokuje přítok krve k životně důležitým orgánům jako mozek nebo ledviny, na léčbu může být už pozdě. Takový je osud téměř tří miliónů obětí této nemoci ročně.

Je potřebné si uvědomit, že zákeřnost infekčních nemocí je v tom, že je kolem sebe nevidíte. Jako humanitární lékař, jenž strávil dost času v chudých rozvojových zemích, svým pacientům říkám, že když vystoupíte z letadla v oblasti, kde je občanská válka nebo vyhlášen výjimečný stav, vidíte kolem sebe vojáky a zbraně a dodržujete preventivní opatrnost. Když vystoupíte z letadla v endemické oblasti závažné nemoci, kde může být Váš život vystaven stejnému riziku, až do momentu propuknutí infekce o něm nemusíte vědět.

Diskuze

Další užitečné informace a diskuzi najdete na cestovatelském portále Hedvabnastezka.cz

Kde nakoupit léky?

Pokud jde o nákup repelentů nebo léků na místě v rozvojových zemích, i když jsou často levnější než léky u nás, nemusí obsahovat účinnou látku nebo jenom její stopové množství. Mám s tím jako lékař odpovědný za nákup léků pro naše "free care" kliniky v Asii i v Africe bohaté zkušenosti. A to nemluvě o podmínkách jejich skladování (teplo, vlhko, plíseň, ignorace exspirace apod). Pokud jste v dané zemi nikdy nebyl/a, vemte si z domu alespoň minimální zásobu léků pro začátek pobytu, než se na místě zorientujete.

Sprej - ilustrační foto

I když jsem jako cestovatel očkovaný proti všem možným nemocem, existuje spousta dalších, kterým očkováním předejít nelze. Ze zdravotního hlediska je to nejlepší, co se nám může stát, že léky ze své cestovní lékárničky za několik let vyhodíme po uplynutí jejich exspirace bez použití jediné tablety.

Impregnované moskytiéry patří k nejúčinnějším formám prevence

A na závěr ještě jedno doporučení: informujte se před odjezdem u specialistů na očkování a cestovní medicínu. Praktičtí lékaři mají široký záběr, a proto nemají časovou kapacitu sledovat epidemie probíhající ve světě a aktuální vývoj epidemiologické situace. Konzultovat můžete i na bezplatné zelené lince 800 123 321 nebo na E-mailové adrese info@ockovacicentrum.cz.

Rastislav Maďar, Hedvabnastezka.cz

O autorovi

Docent MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. se specializuje v oborech epidemiologie, prevence a kontrola infekčních nemocí, cestovní a tropická medicína. Je vedoucím lékařem Očkovacího centra v Ostravě-Hrabůvce a odborným garantem největší sítě očkovacích center (jenž jsou současně i ambulancemi cestovní medicíny) v České republice. Od roku 2004 vede neziskovou mezinárodní humanitární organizaci International Humanity a o dva roky později byl zvolen prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny. Je autorem více než 350 vědeckých a odborných publikací, včetně vysokoškolských učebnic a skript. Je aktivním cestovatelem, navštívil 70 zemí na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Je také autorem 10 cestopisů publikovaných v časopisech Cestovatel, Diastyl a Cestopisy.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...