14. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Menopauzou bez obtíží. Jak zvládnout toto období?

Žena u lékaře - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena u lékaře - ilustrační foto | foto: Shutterstock

K menopauze obvykle patří celá řada obtíží, se kterými se v nějaké podobě setká naprostá většina žen. Často mívají návaly horka, v noci se hodně potí a špatně spí. Mohou se tyto problémy řešit i jinak než užíváním hormonů?

„Některé ženy mají to štěstí, že se u nich tato změna projeví pouze ztrátou menstruace, ale zhruba tři čtvrtiny žen trpí v různé míře akutním klimakterickým syndromem,“ vysvětluje Tomáš Fait z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF a VFN v Praze.

Mezi nejčastější projevy klimakteria patří návaly horka a pocení, nespavost, změny nálad, bušení srdce, nepravidelné krvácení a suchost pochvy. "U všech žen dochází zvolna k rozvoji změn z nedostatku estrogenů, z nichž nejvýznamnější je řídnutí kostí, osteoporóza, a nejdiskutovanější kornatění tepen, tedy ateroskleróza," dodává gynekolog.

Naštěstí všechny tyto problémy lze řešit. Hormonální substituční terapie skutečně může výrazně zlepšit kvalitu života a současně působit preventivně proti rozvoji osteoporózy nebo aterosklerózy. Není ale vhodná pro každou ženu a o jejímnasazení může rozhodnout pouze lékař na základě podrobného vyšetření.

Problémy lépe zvládají aktivní ženy

Řešením může být užívání fytoestrogenů, které se získávají z výtažků rostlin, například sóji, červeného jetele nebo vojtěšky a dokážou mírnit obtíže spojené s přechodem. Jejich užívání je ale opět dobré konzultovat s lékařem nebo lékárníkem. Namístě je také úprava životního stylu. Obecně platí, že menopauzu lépe zvládají aktivní ženy, které dbají na svůj jídelníček a dostatečně se pohybují. Pokud můžete, snažte se do svého programu zařadit více pohybu a udržujte si normální váhu.

Naopak obtíže spojenés menopauzou zhoršuje častá konzumace alkoholu, kávy, černého čaje a také jídel s vysokým obsahem tuků, cukrů a různých umělých dochucovadel, konzervantů, barviv a podobně. Návaly horka a noční pocení budete lépe zvládat v oblečení z přírodních materiálů, které dobře saje pot.

Připravila Ludmila Hamplová, Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?