14. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Menopauzou bez obtíží. Jak zvládnout toto období?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Žena u lékaře - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena u lékaře - ilustrační foto | foto: Shutterstock

K menopauze obvykle patří celá řada obtíží, se kterými se v nějaké podobě setká naprostá většina žen. Často mívají návaly horka, v noci se hodně potí a špatně spí. Mohou se tyto problémy řešit i jinak než užíváním hormonů?

„Některé ženy mají to štěstí, že se u nich tato změna projeví pouze ztrátou menstruace, ale zhruba tři čtvrtiny žen trpí v různé míře akutním klimakterickým syndromem,“ vysvětluje Tomáš Fait z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF a VFN v Praze.

Mezi nejčastější projevy klimakteria patří návaly horka a pocení, nespavost, změny nálad, bušení srdce, nepravidelné krvácení a suchost pochvy. "U všech žen dochází zvolna k rozvoji změn z nedostatku estrogenů, z nichž nejvýznamnější je řídnutí kostí, osteoporóza, a nejdiskutovanější kornatění tepen, tedy ateroskleróza," dodává gynekolog.

Naštěstí všechny tyto problémy lze řešit. Hormonální substituční terapie skutečně může výrazně zlepšit kvalitu života a současně působit preventivně proti rozvoji osteoporózy nebo aterosklerózy. Není ale vhodná pro každou ženu a o jejímnasazení může rozhodnout pouze lékař na základě podrobného vyšetření.

Problémy lépe zvládají aktivní ženy

Řešením může být užívání fytoestrogenů, které se získávají z výtažků rostlin, například sóji, červeného jetele nebo vojtěšky a dokážou mírnit obtíže spojené s přechodem. Jejich užívání je ale opět dobré konzultovat s lékařem nebo lékárníkem. Namístě je také úprava životního stylu. Obecně platí, že menopauzu lépe zvládají aktivní ženy, které dbají na svůj jídelníček a dostatečně se pohybují. Pokud můžete, snažte se do svého programu zařadit více pohybu a udržujte si normální váhu.

Naopak obtíže spojenés menopauzou zhoršuje častá konzumace alkoholu, kávy, černého čaje a také jídel s vysokým obsahem tuků, cukrů a různých umělých dochucovadel, konzervantů, barviv a podobně. Návaly horka a noční pocení budete lépe zvládat v oblečení z přírodních materiálů, které dobře saje pot.

Připravila Ludmila Hamplová, Lidovky.cz
  • 0Diskuse