6. ledna 2012 12:14, aktualizováno  13:55 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Ministerstvo vyzvalo ženy: Nechte si odstranit pochybné implantáty

Příprava před operací (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příprava před operací (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby ženy s prsními implantáty PIP si je daly odstranit. Pokud nechtějí, mají mít pravidelné kontroly.

Implantáty Poly Implant Prothese (PIP) se v Česku používaly při zkrášlovacích zákrocích, ale i při rekonstrukčních operacích u pacientek, které přišly kvůli rakovině o prs.

ČTĚTE TAKÉ:


Na možné praskání implantátů a následné zdravotní komplikace upozornila loni francouzská asociace pro dohled nad léčivy (AFFSAPS). Její pracovníci zjistili, že implantáty se plnily silikonovým gelem, který nesplňoval předepsané parametry, v pouzdru se navíc mohou objevovat trhliny, takže hrozí uvolňování gelu do těla a následné záněty.

V Česku zatím podle vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nedošlo k "nežadoucím příhodám" v souvislosti s problematickými implantáty.

Francouská firma výtky ignorovala

Francouzská firma Poly Implant Prothese (PIP) dostávala stížnosti na své prsní implantáty již od konce 90. let, ale nebrala je vážně, uvedla britská stanice Sky News. Zakladatel PIP Jean-Claude Mas při policejním výslechu připustil, že kvůli zisku používal nehomologovaný silikon a že dostával stížnosti, ale výrobu nezastavil a raději vyplácel náhrady škod, napsala dnes francouzská média.


Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!