Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo vyzvalo ženy: Nechte si odstranit pochybné implantáty

Zdraví

  12:14aktualizováno  13:55
Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby ženy s prsními implantáty PIP si je daly odstranit. Pokud nechtějí, mají mít pravidelné kontroly.
Příprava před operací (ilustrační foto)

Příprava před operací (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Implantáty Poly Implant Prothese (PIP) se v Česku používaly při zkrášlovacích zákrocích, ale i při rekonstrukčních operacích u pacientek, které přišly kvůli rakovině o prs.

ČTĚTE TAKÉ:

Na možné praskání implantátů a následné zdravotní komplikace upozornila loni francouzská asociace pro dohled nad léčivy (AFFSAPS). Její pracovníci zjistili, že implantáty se plnily silikonovým gelem, který nesplňoval předepsané parametry, v pouzdru se navíc mohou objevovat trhliny, takže hrozí uvolňování gelu do těla a následné záněty.

V Česku zatím podle vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nedošlo k "nežadoucím příhodám" v souvislosti s problematickými implantáty.

Francouská firma výtky ignorovala

Francouzská firma Poly Implant Prothese (PIP) dostávala stížnosti na své prsní implantáty již od konce 90. let, ale nebrala je vážně, uvedla britská stanice Sky News. Zakladatel PIP Jean-Claude Mas při policejním výslechu připustil, že kvůli zisku používal nehomologovaný silikon a že dostával stížnosti, ale výrobu nezastavil a raději vyplácel náhrady škod, napsala dnes francouzská média.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat