1. ledna 2012 8:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Mezi ženami s vadnými prsními implantáty je 20 případů rakoviny

Lékař ukazuje nebezpečné prsní implantáty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař ukazuje nebezpečné prsní implantáty. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Mezi ženami, které měly závadné prsní implantáty od firmy Poly Implant Prosthesis, už se objevilo 20 případů rakoviny. Dosud se vědělo o devíti případech. Francouzská asociace pro dohled nad léčivy ale zdůraznila, že se dosud nepodařilo potvrdit žádnou příčinnou souvislost mezi implantáty a vznikem rakoviny.

Asociaci bylo dále oznámeno 672 případů, kdy bylo nutné z preventivních důvodů implantáty odebrat; ve 23 případech z toho byly v implantátech objeveny trhliny a z dalších 14 prosakoval silikonový gel.

Dalších 495 žen si stěžovalo na zánětlivé reakce po voperování implantátů. Informovala o tom agentura AFP. Podle asociace pro dohled nad léčivy bylo rovněž ohlášeno 1143 případů, kdy implantáty praskly.

Společnost Poly Implant Prosthesis (PIP) sídlící na jihu Francie byla jedním z vedoucích světových výrobců silikonových implantátů až do loňského roku, kdy vyšlo najevo, že ušetřila odhadem miliardu eur ročně používáním průmyslového silikonu namísto zdravotně nezávadných výplní do prsních implantátů. Firma zrušila provoz a více než 2000 žen na ni podalo žalobu.

ČTĚTE VÍCE:


Ve Francii začalo soudní prošetřování případu neúmyslného zabití ženy, která měla implantáty od PIP a zemřela na rakovinu. Soud v Turíně zase zahájil vyšetřování zakladatele PIP Jeana-Clauda Mase, který je podezřelý z podvodu a z prodeje zdravotně závadného zboží.

Implantáty od firmy PIP se vyvážely do 65 zemí světa a podle AFP je na celém světě má 400.000 až 500.000 žen. Brazílie, kde tyto implantáty získalo téměř 25.000 žen, nyní rozhodla, že zakáže prodej těchto výrobků na svém trhu. Asi 10.000 implantátů, které už byly do země dovezeny a ještě nebyly využity, bude zničeno.

Dovážely se i do Česka, nedorazily sem ale žádné vadné šarže. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nebyly v souvislosti s implantáty ohlášeny žádné komplikace. Když ale Francie upozornila na potíže s implantáty, SÚKL doporučil stáhnout výrobky firmy PIP z českého trhu.

ČTK, Lidovky.cz