Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Na „hackování mozku“ příliš nevěřím. Čím více se toho o něm dozvíme, tím lepší bude lidský život, říká neurovědec


Aleš Stuchlík | foto: Lidové noviny

Premium Rozhovor
Když se laik chce dozvědět, jak se od sebe liší mužský a ženský mozek, narazí hned na začátku. Na internetu najde množství článků a studií, z nichž některé popisují výrazné rozdíly a jiné zase tvrdí, že žádné zásadní rozlišení neexistuje. Jak to tedy je? Odpovídá neurovědec z Národního ústavu duševního zdraví a Fyziologického ústavu Akademie věd ČR prof. Aleš Stuchlík.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Jakým způsobem se tyto rozdíly dají zkoumat? Co se přitom pozoruje?
Pokud jde o mozky jiných savců, můžeme se dostat na velmi hlubokou rozlišovací úroveň. U živého a zdravého člověka jsme odkázáni především na neurozobrazovací techniky, jakými jsou třeba funkční magnetické rezonance (fMRI) nebo pozitronové emisní tomografie (PET). Ty však odhalí jen určité hrubší rozdíly. U nich zpravidla pozorujeme buď stavbu, nebo aktivaci jednotlivých oblastí, tedy to, jak se během konkrétních činností při zobrazování zapojují. To se na záznamu a následné rekonstrukci obrazu objeví jako „rozsvěcování“.

Lidovky.cz: A další možnosti?
Vědci se také mohou zaměřit na rozdíly v chování, tedy měřitelném výstupu toho, jak mozek funguje. A také je možné třeba snímat EEG nebo jiné typy elektrické aktivity, ale EEG je značně prostorově zkreslené tím, že se snímá z povrchu kůže na hlavě, a tudíž jeho výpovědní hodnota není tak vysoká jako třeba v případě fMRI. Ovšem zase má mnohem lepší časové rozlišení a je schopno snímat i rychlé změny. A konečně ve větším detailu se můžeme na lidský mozek podívat při pitvě, ale to je poněkud specifický příklad.

Celkově je důležité v těchto studiích, aby zahrnovaly dostatečné množství lidí obou pohlaví. To zajistí jejich odpovídající výpovědní hodnotu. Obecně se rozdíly mezi mužskými a ženskými mozky obtížně replikují napříč kulturami a nedostatečná statistická síla může být podkladem těchto selhání.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....