Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

V Česku nastupuje epidemie chřipky. I očkovaní se mohou nakazit

Chřipka. (ilustrační snímek)

Chřipka. (ilustrační snímek) foto: Shutterstock

PRAHA - Státní zdravotní ústav oznámil, že v České republice nastupuje epidemie chřipky. Virové onemocnění přichází každoročně většinou v lednu. V letošní sezoně, která začala na podzim, zemřelo na následky chřipky již 7 lidí. Mnozí lidé si pletou chřipku s nachlazením, žijí v přesvědčení, že to ‚přechodí‘, či na to zaberou antibiotika. Jaké jsou hlavní mýty o chřipce? Pro server Lidovky.cz vysvětloval vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Jan Kynčl.
  16:00

V České republice nastupuje epidemie chřipky, v Evropě ji hlásí už 16 zemí

1) Jsem očkovaný, chřipku chytit nemůžu
Není to úplně pravda. Očkování slouží jednak jako prevence před nákazou, ale zároveň jako prevence těžkého průběhu nemoci, mluví se až o 3-4x větší šanci. Není však vyloučeno, že očkovaný člověk virus chřipky chytit může. „Je nutné vzít v úvahu, že ochrana vůči onemocnění, tedy nástup protilátek, je 10-14 dnů po očkování, ale inkubační doba chřipky je 1-2 dny. Takže když na mě někdo v tomto období virus přenese, tak mohu ještě onemocnět,“ vysvětluje Kynčl. Zároveň připouští, že vakcína proti chřipce není stoprocentní. „I když jsem očkovaný, tak onemocnět mohu, ale s velkou pravděpodobností si zvyšuji šanci na to, že nebudu mít vážný průběh nemoci a chřipku přežiji.“

Každý rok se na základě poslední chřipkové sezony vyvíjí vakcína na sezonu příští. Vychází to z odhadu na základě genetických map. Z nich lze predikovat genetický posun viru. Ty viry, které tu kolují v letošní sezoně, se poskytují Světové zdravotnické organizaci a jejím pěti centrům, z nichž proběhne selekce nejvhodnějších kandidátů virových kmenů na vakcínu na příští sezonu. „Je však pravda, že efekt vakcíny je kolem 60%, pokud jde o zábranu onemocnění.

Očkování má své zastánce i odpůrce.

2) Jakmile začne chřipkové období, už nemá cenu se nechat očkovat
Epidemiologové radí, aby se lidé v případě, že o vakcínu stojí, nechali naočkovat ještě před začátkem chřipkové sezony, tedy na podzim. Ani teď však není pozdě a můžete se nechat naočkovat. „Je to jedna z možností, ale ne ta hlavní, teď je už maličko pozdě,“ připouští Kynčl a dodává, že teď v zimě je lepší se zaměřit na běžnější prevenci nákazy, tedy mytí rukou a omezení kontaktu s nakaženými osobami. Pokud už se chřipkou nakazíme, měli bychom kýchat a smrkat do kapesníku a nestýkat se s lidmi.

U chřipky je možné očkovat, protože se jedná o neživou očkovací látku, která není schopna vyvolat onemocnění. Očkování je však hrazeno pojišťovnou pouze osobám nad 65 let a lidem s chronickým onemocněním srdce, cév, plic nebo diabetikům na léčbě.

V České republice se od loňské sezony začala používat tzv. čtyřvalentní vakcína, která neobsahuje jen dva hlavní typy chřipky typu A, ale i obě dvě linie chřipky typu B, zvýšila se tedy účinnost vakcíny.

Injekce - ilustrační foto

3) Chřipku nemusím vyležet, nějak to „přechodím“
„Přecházet chřipku je nebezpečné – je tam řada náhlých úmrtí, chřipka by se vyléčit měla. Není to onemocnění horních cest dýchacích, ale celého těla. Pak to může postihnout například srdce,“ varuje epidemiolog. Naopak bychom měli zůstat doma, vyležet se, pít dostatek tekutin, případně brát léky na zvýšenou teplotu.

Chřipka, ilustrační foto.

4) Na chřipku zabírají antibiotika
Chřipka je virové onemocnění a na to antibiotika nefungují. „Dávat je hned na začátku nemoci je nesmysl, to nefunguje,“ říká Kynčl. Antibiotika mají u části osob význam až tak třetí den, protože může dojít ke komplikacím jako je zápal plic, což je bakteriální nemoc, která může doprovázet chřipku jako druhotná infekce. Zhruba čtvrtina lidí nakažených chřipkou dospěje k antibiotikům, ale zbytek by je dostával zcela zbytečně.

Léky (ilustrační foto)

5) Chřipka a nachlazení je prakticky to samé a má stejné příznaky
Chřipka je na rozdíl od nachlazení typická náhlým začátkem klidně v řádu hodin. Může být doprovázena vysokou teplotou. „Jasným příznakem je bolest celého těla - svalů, kloubů, případně bolest hlavy a pak se přidává suchý, dráždivý kašel.“ U nachlazení naopak dominuje spíše rýma a velice mírně zvýšená teplota.

Díky aromaterapii je možno si ulevit od mnoha běžných potíží, jako je rýma,...

6) Očkování je pro zdraví škodlivé
„Očkování stejně jako kterýkoliv lék může mít nežádoucí účinky a to je nutné brát v potaz,“ varuje Kynčl. Neexistuje ani jeden lék na světě, který by byl stoprocentně bez vedlejších účinků, stejně tak i očkování. „Tzv. odmítači očkování jsou hazardéři se zdravím daného jedince a je velice smutné, že se to většinou týká dětí, které se samy nemohou rozhodnout. Pokud se jedná o dospělého jedince, je to čistě jeho osobní rozhodnutí.“

Očkování (ilustrační foto)
Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...