PRAHA Státní zdravotní ústav oznámil, že v České republice nastupuje epidemie chřipky. Virové onemocnění přichází každoročně většinou v lednu. V letošní sezoně, která začala na podzim, zemřelo na následky chřipky již 7 lidí. Mnozí lidé si pletou chřipku s nachlazením, žijí v přesvědčení, že to ‚přechodí‘, či na to zaberou antibiotika. Jaké jsou hlavní mýty o chřipce? Pro server Lidovky.cz vysvětloval vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Jan Kynčl.
V České republice nastupuje epidemie chřipky, v Evropě ji hlásí už 16 zemí |
1) Jsem očkovaný, chřipku chytit nemůžu
Není to úplně pravda. Očkování slouží jednak jako prevence před nákazou, ale zároveň jako prevence těžkého průběhu nemoci, mluví se až o 3-4x větší šanci. Není však vyloučeno, že očkovaný člověk virus chřipky chytit může. „Je nutné vzít v úvahu, že ochrana vůči onemocnění, tedy nástup protilátek, je 10-14 dnů po očkování, ale inkubační doba chřipky je 1-2 dny. Takže když na mě někdo v tomto období virus přenese, tak mohu ještě onemocnět,“ vysvětluje Kynčl. Zároveň připouští, že vakcína proti chřipce není stoprocentní. „I když jsem očkovaný, tak onemocnět mohu, ale s velkou pravděpodobností si zvyšuji šanci na to, že nebudu mít vážný průběh nemoci a chřipku přežiji.“
Každý rok se na základě poslední chřipkové sezony vyvíjí vakcína na sezonu příští. Vychází to z odhadu na základě genetických map. Z nich lze predikovat genetický posun viru. Ty viry, které tu kolují v letošní sezoně, se poskytují Světové zdravotnické organizaci a jejím pěti centrům, z nichž proběhne selekce nejvhodnějších kandidátů virových kmenů na vakcínu na příští sezonu. „Je však pravda, že efekt vakcíny je kolem 60%, pokud jde o zábranu onemocnění.