Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nečekejte na žízeň. Tekutiny doplňujte v průběhu dne

Kohoutková voda - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kohoutková voda - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Doplňovat tekutiny je velmi důležité. Nečekejte tedy na žízeň a pijte v průběhu celého dne. Ideální je voda nebo mírně oslazený čaj.

K nedostatku tekutin a později i dehydrataci může dojít i u rekreačních sportovců, zvláště pak v horkých dnech. "Potřebu tekutin zvyšuje teplota, protože je větší sekrece potu nutného na ochlazení organismu," vysvětluje Věra Stejskalová, registrovaná nutriční terapeutka. Navíc nedostatek tekutin se okamžitě promítá do výkonnosti sportovce, která se rychle snižuje.

"Prvními signály nedostatečného příjmu tekutin je žízeň, bolesti hlavy, slabost, únava a klesá fyzická i psychická výkonnost," popisuje odbornice. V krajním případě může dehydratace vést až ke kolapsovým stavům, které se neobejdou bez zásahu záchranné služby. Proto je velmi důležité nepodceňovat dostatečný příjem tekutin.

Žízeň sama je tedy už příznakem toho, že tekutiny tělu chybí, proto je špatné s jejich doplněním čekat až na okamžik, kdy se dostaví. Naopak je vhodné přijímat tekutiny průběžně bez ohledu na pocit žízně. Vhodná je chladná voda, protože je ze žaludku vyprazdňovaná dříve než teplá a nezpůsobuje křeče, anebo mírně oslazený čaj.

U cyklistů je také dobrou volbou nealkoholické pivo, případně pivo se sníženým obsahem alkoholu, které by ale mělo tvořit pouze část celkového množství přijímaných tekutin. Naopak pivo, případně další alkoholické nápoje, jsou vhodné až v cíli cesty. Jízda na kole pod vlivem alkoholu je riziková, protože zpomaluje reakce a zhoršuje odhad vzdálenosti. Navíc cyklista může být sankcionován policií.

Pokud se už příznaky dehydratace objeví, první pomocí je zvýšení příjmu tekutin, a to zejména vody. Je vhodné ji podávat po malých dávkách delší dobu. "Podání většího množství tekutiny najednou může vyvolat zvracení, nebo je tekutina následným zvýšeným močením opět z těla vyloučena," říká odbornice.

Pozitivní vliv alkoholu?

Degustace vína - ilustrační foto.

I když je, obzvlášť v letních měsících, důležité dostatečně pít hlavně nealkoholické nápoje, nová studie potvrzuje, že v malém množství může mít alkohol i pozitivní důsledky pro lidský organismus. Jeden alkoholický nápoj denně může podle studie State University of New York snížit risk demence a srdečních chorob. Také údajně snižuje „špatný“ cholesterol a krevní tlak. I když zatím nikdo nevyzkoumal, jak k tomu dochází, může údajně zlepšit reakci těla na inzulin a podpořit hubnutí.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...