Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečekejte na žízeň. Tekutiny doplňujte v průběhu dne

Zdraví

  7:00aktualizováno  7:23
Doplňovat tekutiny je velmi důležité. Nečekejte tedy na žízeň a pijte v průběhu celého dne. Ideální je voda nebo mírně oslazený čaj.
Kohoutková voda - ilustrační foto.

Kohoutková voda - ilustrační foto. foto: Shutterstock

K nedostatku tekutin a později i dehydrataci může dojít i u rekreačních sportovců, zvláště pak v horkých dnech. "Potřebu tekutin zvyšuje teplota, protože je větší sekrece potu nutného na ochlazení organismu," vysvětluje Věra Stejskalová, registrovaná nutriční terapeutka. Navíc nedostatek tekutin se okamžitě promítá do výkonnosti sportovce, která se rychle snižuje.

"Prvními signály nedostatečného příjmu tekutin je žízeň, bolesti hlavy, slabost, únava a klesá fyzická i psychická výkonnost," popisuje odbornice. V krajním případě může dehydratace vést až ke kolapsovým stavům, které se neobejdou bez zásahu záchranné služby. Proto je velmi důležité nepodceňovat dostatečný příjem tekutin.

Žízeň sama je tedy už příznakem toho, že tekutiny tělu chybí, proto je špatné s jejich doplněním čekat až na okamžik, kdy se dostaví. Naopak je vhodné přijímat tekutiny průběžně bez ohledu na pocit žízně. Vhodná je chladná voda, protože je ze žaludku vyprazdňovaná dříve než teplá a nezpůsobuje křeče, anebo mírně oslazený čaj.

U cyklistů je také dobrou volbou nealkoholické pivo, případně pivo se sníženým obsahem alkoholu, které by ale mělo tvořit pouze část celkového množství přijímaných tekutin. Naopak pivo, případně další alkoholické nápoje, jsou vhodné až v cíli cesty. Jízda na kole pod vlivem alkoholu je riziková, protože zpomaluje reakce a zhoršuje odhad vzdálenosti. Navíc cyklista může být sankcionován policií.

Pokud se už příznaky dehydratace objeví, první pomocí je zvýšení příjmu tekutin, a to zejména vody. Je vhodné ji podávat po malých dávkách delší dobu. "Podání většího množství tekutiny najednou může vyvolat zvracení, nebo je tekutina následným zvýšeným močením opět z těla vyloučena," říká odbornice.

Pozitivní vliv alkoholu?

Degustace vína - ilustrační foto.

I když je, obzvlášť v letních měsících, důležité dostatečně pít hlavně nealkoholické nápoje, nová studie potvrzuje, že v malém množství může mít alkohol i pozitivní důsledky pro lidský organismus. Jeden alkoholický nápoj denně může podle studie State University of New York snížit risk demence a srdečních chorob. Také údajně snižuje „špatný“ cholesterol a krevní tlak. I když zatím nikdo nevyzkoumal, jak k tomu dochází, může údajně zlepšit reakci těla na inzulin a podpořit hubnutí.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat