Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nehladovte! Vánoční hodování zkuste vyvážit pohybem, radí lékař

Zdraví

  6:15
PRAHA - Lidé si o Vánocích mohou pochutnat na jídle včetně cukroví, je ale třeba se pak „odměnit“ zvýšeným pohybem, řekl ČTK internista a obezitolog ze Všeobecné fakultní nemocnice Martin Matoulek.
Obezita - ilustrační foto

Obezita - ilustrační foto foto: Shutterstock

Před posezením s přáteli by si lidé měli udělat plán, na čem si pochutnají, a toho se držet. Když člověk plán nemá, pohled na dobroty ho zláká a určitě neodolá, varoval.

Hlad i přejídání

Nejhorším řešením poté, co se člověk přejedl, je podle Matoulka další den hladovět. Člověk se tím jen dostane do stresu, třetí den už „hlady nevidí“, a tak se znovu nacpe. Vánoce pak prožije střídavě o hladu a přejídání, navíc se špatným pocitem. Daleko lepší je podle Matoulka pochybení nahradit zvýšením pohybové aktivity v následujících třech dnech.

Pro udržení stejné váhy během svátků je třeba pečlivě monitorovat jídelníček. Už to samotné vede podle Matoulka k významnému omezení přijaté energie proti zcela volnému režimu.

O svátcích se často přejídají ti, kdo se rozhodli od Nového rok hubnout. „V předtuše režimových opatření se chovají, jako by to byly jejich poslední svátky v životě a dopřávají si víc než obvykle. První den roku zahájí přísnou dietu, ale dlouho nevydrží, zatímco vánoční kilogramy zůstávají,“ upzornil Matoulek.

K tématu

Jídelníček si podle něj speciálně musejí hlídat lidé se zdravotními problémy, například diabetici. Měli by si pravidelně měřit hladinu cukru, a to i když „zhřeší“. Malé množství vánočního cukroví diabetikovi neublíží, pokud každý den jednou či dvakrát má nějakou pohybovou aktivitu.

Jedna sklenička vína nebo sektu

Alkohol svým pacientům Matoulek nezakazuje. Jedna sklenička vína či sektu podle něj ještě nikoho nezabila a cukrovku nezhorší. Diabetici by si ale měli dát pozor na sladké likéry, které vedle alkoholu obsahují hodně cukru.

Co se týče pohybu, záleží podle Matoulka na věku a stavu pohybového aparátu. „Rozhodně bych padesátiletému diabetikovi neradil teď brusle. Nejlepší je chůze, vzít si klidně hole, není nic lepšího i z hlediska protistresového,“ řekl.

Současné počasí procházkám přeje, pokud by se výrazně zhoršilo, je dobrým řešením jízda na rotopedu.

Autoři: ,