Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejčastější příznaky nemoci covid-19 u pacientů v Evropě: bolesti hlavy a ztráta čichu

Zdraví

  5:00aktualizováno  6:39
PAŘÍŽ - Bolesti hlavy a ztráta čichu jsou dva nejčastější příznaky covidu-19 u evropských pacientů, u nichž měla nemoc mírný až středně těžký průběh. Vyplývá to ze studie zveřejněné v prestižním časopise Journal of Internal Medicine, o které informovala agentura AFP. Podle vědců, kteří zkoumali průběh nemoci u více než 1400 pacientů z pěti evropských zemí, souvisí výskyt jednotlivých příznaků i s věkem a pohlavím pacienta.

Bolest hlavy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Bolestmi hlavy a ztrátou čichu trpělo podle studie sedm z deseti pacientů, u nichž vědci průběh covidu-19 zkoumali. Častými symptomy byly také ucpaný nos (67,8 procenta), kašel (63,2 procenta) a tělesná slabost (63,3 procenta) následované bolestmi svalů (62,5 procenta), výtokem z nosu (60,1 procenta) a ztrátou chuti (54,2 procenta). Horečka se vyskytla jen u méně než poloviny pacientů (45,4 procenta).

Za test na covid-19 od pátku zaplatí samoplátci nejvýš 1674 korun, původně mohl stát až 3 tisíce

Studie, která se soustředila na nemocné z Francie, Belgie, Itálie, Španělska a Švýcarska, vznikla na podnět Mezinárodní federace otorinolaryngologických společností (IFOS). Jejím hlavním cílem bylo zjistit, jak často se u pacientů vyskytuje anosmie (ztráta čichu) a ageuzie (ztráta chuti), o kterých se začalo hovořit v souvislosti s příchodem koronaviru do Evropy.

Výsledky studie podle výzkumníků potvrdily mimo jiné to, že ztráta čichu je „specifickým příznakem“ covidu-19 a není pouze důsledkem zhoršené průchodnosti nosu. Podle lékařů z Fochovy nemocnice u Paříže ztráta čichu pravděpodobně souvisí se „schopností covidu-19 napadat čichový bulbus a v důsledku toho centrální nerovovou soustavu“. Studie IFOS navíc ukázala, že ztráta čichu u více než třetiny (37,5 procenta) nemocných přetrvává i týden po uzdravení z covidu-19.

Na covidem-19 zemřelo ve světě již přes 300 000 lidí

Ve studiích z Asie, odkud se začal koronavirus SARS-CoV-2 šířit, se ztráta čichu a chuti vyskytovaly jen velmi zřídka, připomněla agentura AFP. Čínští vědci popisovali jako hlavní příznaky covidu-19 horečku, kašel a potíže s dýcháním.

Podle studie federace IFOS by rozdíl v popisovaných příznacích v Asii a Evropě mohl souviset i s tím, že asijští vědci zkoumali průběh covidu-19 především u vážných pacientů v nemocnici, zatímco jejich studie se zabývala pacienty s lehkým až středně těžkým průběhem choroby.

Proč není na Blízkém východě tolik obětí covidu-19? Možným důvodem je věk obyvatelstva nebo prodělané zkušenosti

Podle další hypotézy by rozdílné symptomy mohly souviset i s genetickými mutacemi koronaviru a s vyšší hladinou ACE2 (angiotenzin konvertující enzym 2) v evropské populaci. ACE2 je podle nedávné studie receptorem, který využívá nový koronavirus pro vstup do lidských buněk.

Vědci ve studii rovněž potvrdili, že se příznaky u zkoumaných pacientů lišily i na základě jejich věku a pohlaví. Mladší pacienti si častěji stěžovali na problémy s ušima, nosem a krkem (ORL), zatímco starší lidé jako příznaky častěji uváděli horečku, únavu a ztrátu chuti. Kašel a horečka se častěji projevovaly u mužů, ztráta čichu, bolesti hlavy a ucpaný nos u žen.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!