30. listopadu 2011 7:14, aktualizováno  7:50 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nejlepší českou nemocnicí je pražská Homolka

Robotický operační systém Nemocnice Na Homolce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robotický operační systém Nemocnice Na Homolce | foto: ARCHIV LN: Alžběta JungrováLidové noviny

PRAHA Nejlepší nemocnice je podle spokojenosti pacientů a zdravotníků i z hlediska finančního zdraví Nemocnice Na Homolce v Praze. Na druhém místě skončila Nemocnice Strakonice a na třetím Nemocnice Třinec.

Vyplývá to z průzkumu sdružení HealthCare Institute, který zveřejnily Hospodářské noviny (HN). Účastnilo se jej 30.689 pacientů a 4095 zdravotníků. Homolka obhájila absolutní vítězství z loňska. V samostatném žebříčku oblíbenosti u pacientů zvítězil Masarykův onkologický ústav v Brně a u zdravotníků Karvinská hornická nemocnice.

Pořadí podle oblíbenosti a finančního zdraví

 1. Nemocnice Na Homolce, Praha
 2. Nemocnice Strakonice
 3. Nemocnice Třinec
 4. Nemocnice Písek
 5. Městská nemocnice Ostrava

Nemocnice Na Homolce je zase podle HealthCare Institute finančně nejzdravější. Navíc se Homolka dostala na třetí místo v žebříčku oblíbenosti u zaměstnanců nemocnic a na páté u pacientů, což jí nakonec dohromady vyneslo první příčku v absolutním pořadí.

Klíčová je ochota personálu

Nejdůležitějším faktorem při hodnocení kvality nemocnice je pro pacienty ochota personálu. Na té záleží 23 procentům Čechů. "Úroveň léčby laik nepozná. Ale to, jak se s ním jedná, ano. Chování k pacientům se proto výrazně promítá do platů našeho personálu," řekl HN Michal Toběrný, náměstek ředitele Nemocnice Na Homolce pro léčebnou péči. Pouze desetina lidí pak jde do určité nemocnice kvůli jejímu přístrojovému vybavení, 14 procent pacientů dá nejvíc na prostředí a zhruba pětina lidí chce co nejkomplexnější péči.

Nejoblíbenější nemocnice u pacientů

 1. Masarykův onkologický institut, Brno
 2. Swiss Med Clinic, Planá u Mariánských Lázní
 3. Jesenická nemocnice
 4. Masarykova městská nemocnice, Jilemnice
 5. Nemocnice Na Homolce, Praha

Na druhou stranu pouze 17,6 procenta dotázaných zdravotníků si myslí, že by byli pacienti spokojenější, kdyby se k nim personál nemocnice choval lépe.

Většina zaměstnanců nemocnic, skoro pětina, uvedla, že by pacientům nejvíce pomohlo navýšení počtu zdravotníků a zmenšení administrativy. Většina zdravotníků by odešla ze své nemocnice jen ze zdravotních důvodů. Tuto odpověď zvolila více než čtvrtina účastníků průzkumu. Téměř stejný počet zaměstnanců nemocnic by však změnil působiště i kvůli malému platu.

Nejoblíbenější nemocnice podle zaměstnanců

 1. Karvinská hornická nemocnice
 2. Vojenská nemocnice, Brno
 3. Nemocnice Na Homolce, Praha
 4. Nemocnice Písek Nemos Sokolov
ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz