Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Miluji, proto daruji. Nemocnice lákají dárce

Odběr krve (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odběr krve (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Láska může mít mnoho podob. A na to sází nemocnice - vyzývají lidi, aby na svatého Valentýna darovali krev. Nejen, že udělají dobrý skutek, ale projeví tak úctu a lásku k ostatním. Na řadě míst dostanou i malý dárek nebo se zapojí do soutěže o romantickou večeři.

Lásku a sounáležitost můžete podle zdravotníků projevit i tím, že půjdete darovat krev. Akcí je hned několik.

Například Červený kříž pořádá pod mottem "Miluji, proto daruji" akci s názvem "Valentýnská Kapka krve". Darovat krev můžete na transfuzní stanici Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Ta ale není jediná, která se do valentýnských odběrů zapojila.

V den svatého Valentýna mohou zamilované páry vyrazit společně k odběru krve i na Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Zde pořádají odběry pod názvem "MILUJEŠ = DARUJEŠ". Nemocnice se tak snaží oslovit zejména mladé lidi a motivovat je k tomu, aby přišli a stali se pravidelnými dárci životodárné tekutiny.

"Řada lidí může mít z prvního odběru krve obavy a ve dvou je mohou zamilovaní snáze překonat. Navíc ti, kteří přijdou skutečně v úterý 14. února 2012 na sv. Valentýna, pak budou zařazeni do slosování o dárkový poukaz na romantickou večeři nebo romantický oběd ve dvou.," píšou na stránkách nemocnice organizátoři akce.

Kdo může darovat krev?

Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety. Pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. Potřebná tělesná hmotnost je nad 50 kilogramů. K odběru krve je nutné si přinést průkaz totožnosti. „Všechna potřebná vyšetření provedeme zdarma bezprostředně před odběrem,“ uvedla MUDr. Jitka Horská, primářka Transfúzního oddělení nemocnice v Pardubicích. „24 hodin před odběrem krve není vhodné pít alkohol a jíst tučná jídla, stejně tak není vhodná ani nadměrná fyzická námaha, například při sportu. Na druhou stranu nedoporučujeme dostavit se na vlastní odběr nalačno. Dárce by si měl ráno před odběrem dát lehkou netučnou snídani a zejména vypít dostatek tekutin,“ dodala primářka Horská několik praktických doporučení.

Další valentýnští dárci se mohou dostavit na Transfúzní oddělení v krajské nemocnici v Pardubicích.  "Valentýnské odběry krve jsou zaměřeny na prvodárce. Budeme velmi rádi, když tato akce osloví zejména mladé lidi. Mohou dodatečně oslavit svátek zamilovaných tímto způsobem a přispět tak na dobrou věc," řekl ředitel nemocnice Tomáš Gottvald.

Prvodárci navíc získají malý dárek a budou zařazeni do slosování o poukaz na romantickou večeři pro dva v pardubickém Restaurantu U Dvou Kohoutků.

"Kdo miluje, daruje krev", hlásají zase v Krevním centru Frýdek-Místek. I sem se mohou dárci od 13. do 17. února dostavit a podpořit dobrou věc. 

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...