Sobota 11. července 2020svátek má Olga 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nemocnice odmítají transplantovat rohovky, čekají na novelu zákona

Operace očí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Operace očí. | foto: Shutterstock

PRAHA Na transplantaci rohovky musí pacienti čekat týdny až měsíce. Nyní hrozí, že se čekací lhůty ještě více prodlouží, protože rohovek je kvůli nejasnému výkladu zákona o zdravotních službách nedostatek. Chirurgové i pacienti čekají na jeho novelu, kterou má na stole k dopracování ministerstvo spravedlnosti. Pro novou ministryni Helenu Válkovou je prý náprava současného stavu prioritou.

Transplantace rohovky je často poslední možností, jak nemocnému vrátit zrak. Nový občanský zákoník však postavil před lékaře otázku, zda je taková transplantace v souladu se zákonem, který nově požaduje souhlas zemřelého. Často tak ze strachu před zákonem raději oční rohovku zemřelému bez jeho písemného souhlasu neodeberou a oční kliniky jsou pak nuceny kvůli jejich nedostatku odvolávat operace.

„Od začátku roku jsme museli rušit několik naplánovaných transplantací rohovky, na které byli pacienti v pořadníku několik týdnů až měsíců. Pro mnohé pacienty, kteří na operaci s nadějí čekali, to bylo velké zklamání,“ uvedl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

ČTĚTE TAKÉ

Váhání lékařů nad tím, jestli rohovku zemřelým transplantovat, je způsobeno nejasností v zákonu o zdravotních službách, kam problematika transplantací spadá. Při klasické transplantaci souhlas zemřelého být nemusí. U transplantace rohovky je to složitější, protože po její transplantaci se s rohovkou ještě pracuje a pacientovi není transplantována rovnou z těla dárce jako u ostatních orgánů. "V zákonu o zdravotních službách není popsáno zcela jasně, zda se i v tomto případě jedná o transplantaci stejné úrovně, proto se některá zařízení rozhodla rohovky raději netransplantovat," říká Radek Policar, přednosta Ústavu sociálního lékařství a veřejného zdravotnictví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Občanský zákoník snížil počet pitev na desetinu

Fakt, že se o problematice transplantování očních rohovek začalo mluvit až v současné době, si Policar vysvětluje zvýšením pozornosti médií o odmítání pitev nemocnicemi v souvislosti s nejasnostmi v občanském zákoně. "Problém transplantace rohovek není nový, ale zdá se, že si v souvislosti s prováděním pitev někdo pořádně přečetl zákon o zdravotních službách a zjistil, že se odběry prováděly ne úplně optimálně. Jsou tam stanoveny ne úplně nutné formální požadavky," vysvětluje Policar. Nemožnost některých pitev a transplantace rohovek by měla vyřešit novela zákona o zdravotních službách, kterou podle informací Policara bude nová ministryně spravedlnosti Helena Válková připravovat přednostně.

Patologům komplikuje práci zase občanský zákoník, který zapříčinil, že od začátku roku byla vykonána desetina pitev v porovnání s loňskem. A pokud nedojde k revizi jedné věty nového občanského zákoníku, hrozí, že v Česku v průběhu několika let budou chybět patologové. "Nemocnice nemohou vykonávat až třetinu pitev, což má zásadní důsledky ve vzdělávání mediků a patologů," řekl v rozhovoru pro server Lidovky. cz předseda odborné společnosti patologů Aleš Ryška. (Celý rozhovor si přečtěte ZDE.)

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.