Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Nemocnice zavádějí videokonference

Zdraví

  7:00
JIHLAVA - Zdravotnická zařízení zřizovaná Krajem Vysočina se spolu budou moci domlouvat pomocí videokonferencí. Vzájemnou komunikaci vyžadují stávající společné projekty a pravidelné porady.
Žena u lékaře - ilustrační foto

Žena u lékaře - ilustrační foto foto: Shutterstock

Telekonferenční systém by měl snížit náklady na přesuny osob a ušetřit čas strávený na cestách. Měl by začít fungovat v druhém pololetí 2013. Novinářům to řekl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

ČTĚTE TAKÉ:

Celkové náklady projektu videokonference na pořízení kamer a software dosáhnou téměř čtyř milionů korun. Krajský rozpočet uhradí téměř 1,7 milionu korun, zbytek zaplatí nemocnice v Jihlavě, Třebíči, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a Novém Městě na Moravě a Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina. "Částka se zdá vysoká, ale když jsme spočítali náklady na dopravu vychází návratnost investice zhruba za 7,5 roku," řekl hejtman.

Systém by měl podle něj umožnit komunikaci také s jinými nemocnicemi v zemi a sledovat například ukázkové operace.

Kraj Vysočina projektem videokonferencí pokračuje v elektronizaci svého zdravotnictví. Loni v červnu byl v jihlavské nemocnici spuštěn ve spolupráci s partnery z Tchaj-wanu elektronický rezervační systém. Letos na podzim v kraji využívá možnost elektronického objednávání do specializovaných ambulancí ve všech pěti krajských nemocnicích kolem 7000 pacientů.

Autoři: ,