Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Nemocí kůže přibývá. Může za to stárnutí populace

Senioři (ilustrační foto) foto: Shutterstock

BRNO - "I stárnutí populace může být příčinou množících se onemocnění kůže, neboť staří lidé jsou k nemocím náchylnější," říká dermatolog Vladimír Vašků. Častěji se vyskytují ale i různé ekzémy a alergická onemocnění. Moderní medicína však podle Vašků dokáže projevy mnohých kožních onemocnění potlačit.
  7:00

"Na jedné straně se nám zvyšuje počet dermatologických onemocnění a na druhou stranu dokážeme mnohé z nich lépe léčit," Vašků. O různých nových vzácných nemocech i způsobech léčby v pátek odborníci přednášeli na Třetím dermatologickém dni Antonína Trýba v Brně. Přednášky byly věnované například léčbě lupénky i projevům kožních nádorů.

Základ je omezit slunění, radí dermatolog

Právě na onkologická onemocnění kůže podle lékaře Vašků více trpí senioři. Lze u nich pozorovat ale i nárůst méně závažných kožních nemocí. Zamezit dermatologickým nemocem ve stáří mohou lidé už v průběhu života. Například tím, že omezí nadměrné slunění, po kterém kůže rychleji stárne a mohou se na ní projevovat některé změny.

Podle Vašků stoupá i počet různých alergických kožních nemocí a lupénky, které jsou velmi častým onemocněním. Mnoho kožních nemocí lze díky moderním způsobům léčby léčit ambulantně. U některých závažnějších případů ale nelze vyloučit ani hospitalizaci, aby lékaři mohli sledovat reakci pacienta na léky.

Autoři: ,