Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Neomezujte děti v jídle, veďte je ke sportu

Brusel chce bojovat z obezitou populace zákazem přidávání cukru do džusů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brusel chce bojovat z obezitou populace zákazem přidávání cukru do džusů. | foto: Shutterstock

Přivedou-li rodiče dítě ke sportu, obezita ho nejspíš neohrozí, říká lékařka Jitka Kytnarová z kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice. Jako endokrinoložka se zabývá prevencí a léčbou obezity u dětí.

Podle odborníků z projektu www.zijzdrave.cz je sport v dětském věku dokonce výhodnější prevencí nadváhy než omezování v jídle.

Podle nejnovějších průzkumů je ve věku sedm až deset let obézních 7,5 procenta českých dětí, ve věku deset až 14 let šest procent. Nadbytečná kila mají už předškoláci. Obézních dětí přibývá, souvisí to podle lékařky s nezdravým životním stylem. Polovina českých dětí nesnídá, tři čtvrtiny alespoň jednou denně mlsají, stále víc dětí sedí u počítače nebo televize.

Nadváha - ilustrační foto.

Varující podle Kytnarové je, že zhruba třetina obézních předškoláků a polovina obézních školáků si nese problémy s váhou do dospělosti. "Nejúčinnější prevenci mají v rukou jejich rodiče - jsou jí dostatečný pohyb a sport," připomněla.

Dieta? Jen pro dospělé

V případě dětí prý nemluví o dietě, ta patří podle ní až do jídelníčku dospělých. "Nemluvím s nimi o dietách, ale učím je zdravě jíst, to znamená, že v jejich jídelníčku může být v rozumné míře vše," řekla. K pravidelnému a zdravému pohybu patří také pestrá strava.

Obéznímu dítěti dieta jedině ublíží


Dítě přebírá stravovací návyky svých rodičů, rodina je mu vzorem. Pokud rodiče zanedbají první varovné příznaky neúměrného tloustnutí svého potomka, dostává se dítě do bludného kruhu, ze kterého se jen obtížně vymaňuje. Nabírá na váze, s rostoucí hmotností se mu hůře hýbe, a tak pohyb vyhledává čím dál méně.

Děvčata se posmívají silnější spolužačce

Dítě, které si oblíbí nějaký sport, tráví výrazně méně času u počítače nebo televize. To je podle lékařky první krok k tomu, aby netloustlo. Problém bývá s nabídkou sportovního vyžití, dvě hodiny školního tělocviku nestačí.

Sportovní kroužky se zase často zaměřují na výchovu talentů. Tlusté dítě tak mívá problém se někde do sportovní aktivity zapojit. "Školní sportování a tělocvik děti často nebaví, proto je třeba zajistit jim pohyb, který je bude skutečně bavit - ať už jde o venkovní hry s kamarády nebo sportovní kroužek ve škole," shrnula lékařka.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...