Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Neomezujte děti v jídle, veďte je ke sportu

Brusel chce bojovat z obezitou populace zákazem přidávání cukru do džusů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brusel chce bojovat z obezitou populace zákazem přidávání cukru do džusů. | foto: Shutterstock

Přivedou-li rodiče dítě ke sportu, obezita ho nejspíš neohrozí, říká lékařka Jitka Kytnarová z kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice. Jako endokrinoložka se zabývá prevencí a léčbou obezity u dětí.

Podle odborníků z projektu www.zijzdrave.cz je sport v dětském věku dokonce výhodnější prevencí nadváhy než omezování v jídle.

Podle nejnovějších průzkumů je ve věku sedm až deset let obézních 7,5 procenta českých dětí, ve věku deset až 14 let šest procent. Nadbytečná kila mají už předškoláci. Obézních dětí přibývá, souvisí to podle lékařky s nezdravým životním stylem. Polovina českých dětí nesnídá, tři čtvrtiny alespoň jednou denně mlsají, stále víc dětí sedí u počítače nebo televize.

Nadváha - ilustrační foto.

Varující podle Kytnarové je, že zhruba třetina obézních předškoláků a polovina obézních školáků si nese problémy s váhou do dospělosti. "Nejúčinnější prevenci mají v rukou jejich rodiče - jsou jí dostatečný pohyb a sport," připomněla.

Dieta? Jen pro dospělé

V případě dětí prý nemluví o dietě, ta patří podle ní až do jídelníčku dospělých. "Nemluvím s nimi o dietách, ale učím je zdravě jíst, to znamená, že v jejich jídelníčku může být v rozumné míře vše," řekla. K pravidelnému a zdravému pohybu patří také pestrá strava.

Obéznímu dítěti dieta jedině ublíží


Dítě přebírá stravovací návyky svých rodičů, rodina je mu vzorem. Pokud rodiče zanedbají první varovné příznaky neúměrného tloustnutí svého potomka, dostává se dítě do bludného kruhu, ze kterého se jen obtížně vymaňuje. Nabírá na váze, s rostoucí hmotností se mu hůře hýbe, a tak pohyb vyhledává čím dál méně.

Děvčata se posmívají silnější spolužačce

Dítě, které si oblíbí nějaký sport, tráví výrazně méně času u počítače nebo televize. To je podle lékařky první krok k tomu, aby netloustlo. Problém bývá s nabídkou sportovního vyžití, dvě hodiny školního tělocviku nestačí.

Sportovní kroužky se zase často zaměřují na výchovu talentů. Tlusté dítě tak mívá problém se někde do sportovní aktivity zapojit. "Školní sportování a tělocvik děti často nebaví, proto je třeba zajistit jim pohyb, který je bude skutečně bavit - ať už jde o venkovní hry s kamarády nebo sportovní kroužek ve škole," shrnula lékařka.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!