Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neomezujte děti v jídle, veďte je ke sportu

Zdraví

  7:00
Přivedou-li rodiče dítě ke sportu, obezita ho nejspíš neohrozí, říká lékařka Jitka Kytnarová z kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice. Jako endokrinoložka se zabývá prevencí a léčbou obezity u dětí.

Brusel chce bojovat z obezitou populace zákazem přidávání cukru do džusů. foto: Shutterstock

Podle odborníků z projektu www.zijzdrave.cz je sport v dětském věku dokonce výhodnější prevencí nadváhy než omezování v jídle.

Podle nejnovějších průzkumů je ve věku sedm až deset let obézních 7,5 procenta českých dětí, ve věku deset až 14 let šest procent. Nadbytečná kila mají už předškoláci. Obézních dětí přibývá, souvisí to podle lékařky s nezdravým životním stylem. Polovina českých dětí nesnídá, tři čtvrtiny alespoň jednou denně mlsají, stále víc dětí sedí u počítače nebo televize.

Nadváha - ilustrační foto.

Varující podle Kytnarové je, že zhruba třetina obézních předškoláků a polovina obézních školáků si nese problémy s váhou do dospělosti. "Nejúčinnější prevenci mají v rukou jejich rodiče - jsou jí dostatečný pohyb a sport," připomněla.

Dieta? Jen pro dospělé

V případě dětí prý nemluví o dietě, ta patří podle ní až do jídelníčku dospělých. "Nemluvím s nimi o dietách, ale učím je zdravě jíst, to znamená, že v jejich jídelníčku může být v rozumné míře vše," řekla. K pravidelnému a zdravému pohybu patří také pestrá strava.

Obéznímu dítěti dieta jedině ublíží

Dítě přebírá stravovací návyky svých rodičů, rodina je mu vzorem. Pokud rodiče zanedbají první varovné příznaky neúměrného tloustnutí svého potomka, dostává se dítě do bludného kruhu, ze kterého se jen obtížně vymaňuje. Nabírá na váze, s rostoucí hmotností se mu hůře hýbe, a tak pohyb vyhledává čím dál méně.

Děvčata se posmívají silnější spolužačce

Dítě, které si oblíbí nějaký sport, tráví výrazně méně času u počítače nebo televize. To je podle lékařky první krok k tomu, aby netloustlo. Problém bývá s nabídkou sportovního vyžití, dvě hodiny školního tělocviku nestačí.

Sportovní kroužky se zase často zaměřují na výchovu talentů. Tlusté dítě tak mívá problém se někde do sportovní aktivity zapojit. "Školní sportování a tělocvik děti často nebaví, proto je třeba zajistit jim pohyb, který je bude skutečně bavit - ať už jde o venkovní hry s kamarády nebo sportovní kroužek ve škole," shrnula lékařka.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat