Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Obéznímu dítěti dieta jedině ublíží

Malých tlouštíků v Česku přibývá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malých tlouštíků v Česku přibývá. | foto: Shutterstock

Mnoha zdravotním problémům spojeným s nadbytečnými kilogramy lze předejít správným složením stravy. Jen tak může dítě získat dostatek živin pro svůj zdravý růst a vývoj.

Ppokud se podaří u obézního dítěte změnit stravovací návyky, je šance, že v dospělosti bude jeho hmotnost v normě. Řešením ale není zakázat mu všechno, co má rádo, a nutit ho do zdravé stravy, neřkuli je nechat hladovět.

Radikální hubnutí a drastické diety můžou dětskému organismu způsobit jedině zdravotní problémy. "Výrazné omezení příjmu bílkovin může být velmi rizikové stejně jako striktní nízkotučná dieta. V žádném případě nemá smysl experimentovat," varuje PhDr. Karolína Hlavatá, nutriční specialistka z Endokrinologického ústavu v Praze.

Nadváha - ilustrační foto.

Podle ní je jedinou správnou cestou ke zdraví vyvážená strava, obsahující všechny potřebné živiny, tedy cukry, tuky, bílkoviny, minerály a vitaminy. Jakmile dojde k deficitu některé z živin, má to na dítě a jeho fyzický i duševní vývoj negativní vliv.

"Velmi důležité je zajistit pravidelný režim stravování, tedy naučit dítě snídat, dávat mu do školy svačinu a mít na odpoledne předem připravené vhodné jídlo. Stejně tak je důležité neodbývat večeře a přidávat do stravy dostatek zeleniny," radí nutriční terapeutka.

Tvaroh a libové maso

Mezi vhodné potraviny patří polotučné mléčné výrobky, například tvaroh nebo čerstvé sýry. Naopak nezdravé jsou tavené sýry, a to nejen pro větší obsah tuku, ale také kvůli tavicím solím, které negativně ovlivňují růst kostry.

Důležitý je i dostatek živočišných bílkovin v podobě libového masa a dostatku ryb. K těm má ale mnoho dětí odpor, který ovšem "odkoukali" od rodičů.

Právě sledováním rodičů se děti učí stravovat a od nich přejímají všechny příznivé, ale i nezdravé zvyky. Stejně tak dítě odpozoruje i přístup k pohybu a sportu.

Obézní chlapec - ilustrační foto.

Ani tehdy, kdy dítě váží více, než by mělo, nemusí být nutně cílem výrazné snížení hmotnosti. Drobnou výhru představuje i třeba jen zastavení nárůstu hmotnosti.

Nejdůležitější je, aby se dítě naučilo správně pravidelně stravovat a tento způsob stravování se mu líbil. Do zdravého jídelníčku přitom mohou patřit i sladkosti.

"Je možné se s dítětem domluvit třeba na třech sladkostech týdně a současně mu nabízet doma vyrobené dobroty, jakou jsou mléčné koktejly s ovocem, tvarohové nebo ovocné zmrzliny, sorbety a tvarohové dezerty. Výhodou je, že můžeme dítě zapojit do jejich přípravy, a pak mu budou chutnat dvojnásob," dodává Hlavatá.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....