Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Obéznímu dítěti dieta jedině ublíží

Malých tlouštíků v Česku přibývá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malých tlouštíků v Česku přibývá. | foto: Shutterstock

Mnoha zdravotním problémům spojeným s nadbytečnými kilogramy lze předejít správným složením stravy. Jen tak může dítě získat dostatek živin pro svůj zdravý růst a vývoj.

Ppokud se podaří u obézního dítěte změnit stravovací návyky, je šance, že v dospělosti bude jeho hmotnost v normě. Řešením ale není zakázat mu všechno, co má rádo, a nutit ho do zdravé stravy, neřkuli je nechat hladovět.

Radikální hubnutí a drastické diety můžou dětskému organismu způsobit jedině zdravotní problémy. "Výrazné omezení příjmu bílkovin může být velmi rizikové stejně jako striktní nízkotučná dieta. V žádném případě nemá smysl experimentovat," varuje PhDr. Karolína Hlavatá, nutriční specialistka z Endokrinologického ústavu v Praze.

Nadváha - ilustrační foto.

Podle ní je jedinou správnou cestou ke zdraví vyvážená strava, obsahující všechny potřebné živiny, tedy cukry, tuky, bílkoviny, minerály a vitaminy. Jakmile dojde k deficitu některé z živin, má to na dítě a jeho fyzický i duševní vývoj negativní vliv.

"Velmi důležité je zajistit pravidelný režim stravování, tedy naučit dítě snídat, dávat mu do školy svačinu a mít na odpoledne předem připravené vhodné jídlo. Stejně tak je důležité neodbývat večeře a přidávat do stravy dostatek zeleniny," radí nutriční terapeutka.

Tvaroh a libové maso

Mezi vhodné potraviny patří polotučné mléčné výrobky, například tvaroh nebo čerstvé sýry. Naopak nezdravé jsou tavené sýry, a to nejen pro větší obsah tuku, ale také kvůli tavicím solím, které negativně ovlivňují růst kostry.

Důležitý je i dostatek živočišných bílkovin v podobě libového masa a dostatku ryb. K těm má ale mnoho dětí odpor, který ovšem "odkoukali" od rodičů.

Právě sledováním rodičů se děti učí stravovat a od nich přejímají všechny příznivé, ale i nezdravé zvyky. Stejně tak dítě odpozoruje i přístup k pohybu a sportu.

Obézní chlapec - ilustrační foto.

Ani tehdy, kdy dítě váží více, než by mělo, nemusí být nutně cílem výrazné snížení hmotnosti. Drobnou výhru představuje i třeba jen zastavení nárůstu hmotnosti.

Nejdůležitější je, aby se dítě naučilo správně pravidelně stravovat a tento způsob stravování se mu líbil. Do zdravého jídelníčku přitom mohou patřit i sladkosti.

"Je možné se s dítětem domluvit třeba na třech sladkostech týdně a současně mu nabízet doma vyrobené dobroty, jakou jsou mléčné koktejly s ovocem, tvarohové nebo ovocné zmrzliny, sorbety a tvarohové dezerty. Výhodou je, že můžeme dítě zapojit do jejich přípravy, a pak mu budou chutnat dvojnásob," dodává Hlavatá.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...