Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Ostrava získá centrum na výzkum léků proti novým nemocem

Centrum buněčné terapie a diagnostiky, Medical Innovations v Ostravě Purubě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centrum buněčné terapie a diagnostiky, Medical Innovations v Ostravě Purubě. | foto: MAFRA - Alexandr Satinský

OSTRAVA Společnost PrimeCell v neděli v areálu Fakultní nemocnice Ostrava otevřela biomedicínské translační centrum pro rozvoj regenerativní medicíny 4Medical Innovations. Centrum se bude věnovat aplikovanému výzkumu a vývoji nových postupů a léčivých přípravků s využitím lidských buněk. Má také vyvíjet prostředky pro léčbu dosud nedostatečně léčených či neléčitelných onemocnění, řekli novinářům zástupci centra.

"V České republice nic takového nikdy nebylo a na světě takových center je velmi málo. Regenerativní medicína je nová oblast, a proto tyto centra neexistují," řekl předseda dozorčí rady společnosti PrimeCell Therapeutics Michal Zahradníček, podle nějž tak vzniká zcela nový průmyslový obor.

Nově vzniklé choroby

Nové centrum by mělo představovat nejkratší cestu od využití výsledků základního výzkumu po aplikaci u konkrétních pacientů. Zahradníček řekl, že inventoři (vynálezci) v centru najdou laboratoře, do kterých mohou přijít s výsledky výzkumu, připravit, zmanipulovat lidské buňky, případně geny, a dotáhnout to do stádia, kdy budou mít v ruce klinické hodnocení.

"Lidský věk se prodlužuje, nemoci, které jsme ještě před 20 lety neznali nebo neléčili, jsme nuceni dneska léčit. Poptávka po zdravotní péči roste, a my tudíž jsme vystavení jako společnost tlaku, že je potřeba léčit diagnózy a indikace, které jsme doposud neléčili. A to je úkolem tohoto centra," řekl Zahradníček.

Spolupráce s nemocnicí

Nyní v centru začne proces ověřování, který bude trvat několik měsíců. Pak tam může najít práci až 250 lidí, zejména specialistů v oboru biomedicíny. Vybudování centra mělo stát asi 700 milionů korun, Zahradníček řekl, že nakonec náklady dosáhnou pravděpodobně kolem 630 milionů, z nichž zhruba polovinu zaplatí investor a polovinu evropské dotace.

Ředitel Fakultní nemocnice Ostrava David Feltl řekl, že nemocnice a společnost PrimeCell mají společné týmy pracující na vývoji i výzkumu. "Spolupráce se velice široce rozvíjí. Je to obrovská příležitost jak pro studenty lékařské fakulty, tak pro studenty biomedicíny na Vysoké škole báňské a hlavně pro pacienty," řekl náměstek ředitele nemocnice pro vědu a výzkum Václav Procházka. Feltl uvedl, že nemocnice si v prostorách nového areálu bude také pronajímat některé, zejména superčisté prostory, které se jí vyplatí si pronajímat, místo aby je za mnoho desítek milionů korun sama budovala.

Centrum 4Medical Innovations

  • Má vyvíjet léčivé přípravky pro cévní onemocnění, nemoci spojené s pohybovým aparátem nebo léčivé přípravky pro hojení ran.
  • Společnost PrimeCell na výzkumu, vývoji a klinickém testování léčivých přípravků spolupracuje s vědeckými institucemi, univerzitami a univerzitními nemocnicemi.
  • Areál má rozlohu 6500 metrů čtverečních.
,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...