Bolestivé puchýřnaté onemocnění zasahuje nejčastěji trup, někdy i obličej. Nepříjemná nemoc často mívá i další zdravotní následky. Pokud dojde v jejím průběhu k závažnému poškození nervů, může pacient následně onemocnět tzv. postherpetickou neuralgií neboli akutními bolestmi v postižené oblasti. Někdy přetrvávají měsíce, jindy dokonce i roky.
„Podle nejnovějších výzkumů se navíc u nemocných s pásovým oparem zvyšuje riziko infarktu myokardu a mozkové příhody,“ upozorňuje profesorka Eva Topinková, přednostka Geriatrické kliniky 1. LF UK a VFN Praha. Léčba těchto pacientů bývá nejen nákladná, ale i velmi komplikovaná.
Pes zakousnutý v obličeji
Pásový opar úzce souvisí s planými neštovicemi, běžným dětským onemocněním, které způsobuje virus Varicella zoster. Přestože nemoc u dětí obvykle poměrně rychle odezní, virus se usadí ve shlucích nervových buněk v páteřním kanálu a číhá na svoji příležitost -někdy i desítky let. Probudí se obvykle ve chvíli, kdy je lidský organismus oslabený, zasáhne některý konkrétní nerv a způsobí pásový opar. Pacient zpočátku pociťuje neurčité příznaky jako bolesti hlavy, zad, světloplachost či únavu.
Teprve později v místech, kde napadený nerv vybíhá do kůže, pokožka zčervená a začnou se tvořit puchýřky. Určit proto spolehlivě diagnózu nebývá vždy snadné. „Počáteční příznaky mohou imitovat i tak závažné choroby, jako jsou neurologické choroby v oblasti hlavy nebo infarkt myokardu,“ uvádí přednosta Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady a 3. LF UK profesor Petr Arenberger. „Pacienti k nám proto většinou přicházejí až poté, co navštíví nejen praktického lékaře, ale i kardiologa nebo neurologa,“ dodává dermatolog.
Pokud má nemoc lehčí průběh, vyžádá si minimálně týdenní pracovní neschopnost, v horších případech však mohou její bolestivé projevy přetrvávat mnohem déle. Když se před časem profesor Arenberger jednoho ze svých pacientů ptal, k čemu by bolest přirovnal, bez váhání odpověděl: „Bolí to, jako když se vám pes zakousne do obličeje.“
Dříve praktičtí lékaři pacientům s pásovým oparem běžně předepisovali tekutý pudr s dezinfekcí. S podobným postupem se profesor Arenberger leckdy setkává i dnes, ale považuje ho za nesprávný. „Mnohem účinnější je nasadit co nejdříve léky proti množení viru, takzvaná antivirotika,“ dodává, „a tím nejen ochránit nervovou tkáň, ale i předejít těžkým kožním projevům nemoci a dalším komplikacím včetně dlouho přetrvávajících úporných bolestí.“
S návštěvou lékaře neotálejte
Podle jeho slov také mnozí pacienti s návštěvou lékaře dlouho otálejí a do ordinace se vypraví třeba až po týdnu, kdy už virus dokáže citelně poznamenat nervy i kůži. V takovém případě už ani účinná antivirotika nedokážou zabránit těžšímu průběhu nemoci. Leckdy je proto třeba kromě těchto přípravků nasadit i léky proti bolesti - ať už lokální anestetika, nebo silná analgetika a někdy i antidepresiva. Z dotazníkového šetření sledujícího kvalitu života, které nedávno proběhlo na Dermatovenerologické klinice FNKV a 3. LF UK vyplynulo, že nemocní bolestivost provázející pásový opar běžně přirovnávají k obtížím, jež provázejí srdeční selhání nebo deprese. Během prvních sedmi až deseti dní, tedy ve fázi puchýřků, je nemoc nakažlivá.
Pacienti by se proto měli vyhýbat novorozencům, dětem, které ještě neprodělaly plané neštovice, a lidem s oslabenou imunitou - například po transplantaci nebo onkologickým pacientům. Onemocnět pásovým oparem můžeme v mládí stejně tak jako v dospělém věku. K nejčastějším pacientům však patří lidé od padesátky výš. „Populace stárne, za pět šest let mají právě tito lidé tvořit 40 procent evropské populace,“ připomíná se geriatrička Eva Topinková. „S přibývajícím věkem přitom pravděpodobnost onemocnění pásovým oparem rapidně stoupá.“
Senioři v ohrožení
Zatímco kolem padesátky onemocní touto chorobou každý třetí člověk, po sedmdesátce už každý druhý. Imunitní systém seniorů, kteří mnohdy trpí řadou chronických nemocí, bývá často sám o sobě dost poškozený. Nemoc proto u nich mívá těžší průběh a leckdy způsobuje i řadu závažných zdravotních komplikací. Patří mezi ně i poškození zraku. Také dvaasedmdesátiletý pan Josef trpěl v době, kdy onemocněl, řadou zdravotních problémů. Měl za sebou infarkt myokardu, bral léky na vysoký tlak a léčil se s nemocnou prostatou. Zpočátku ho trápila „jen“ světloplachost, později se přidal zánět spojivek i rohovky spojený s intenzivní bolestí oka.
ČTĚTE TAKÉ: |
Lékaři u něj nakonec diagnostikovali oční formu pásového oparu. „Naštěstí u tohoto pacienta nedošlo k většímu poškození zraku a po tříměsíční hospitalizaci se mu oko zahojilo,“ říká profesorka Topinková. Oční formy pásového oparu, které postihují asi pětinu procent pacientů, bývají podle jejích slov velice závažné, dlouhodobé a bolestivé. Mnozí nemocní nevystačí s běžnými léky na bolest a musí brát opiáty.
V krajním případě jim hrozí i oslepnutí. Nejvýznamnější komplikací pásového oparu je však dlouhodobá silná bolest v postižené oblasti míšního nebo hlavového nervu, takzvaná postherpetická neuralgie. Může být vyvolaná zdánlivě mírným podnětem, ať už pouhým dotekem, či ofouknutím. Epidemiologické studie, které probíhaly v různých částech světa, jednoznačně prokázaly, že u pacientů mladších padesátky bývají tyto komplikace velmi vzácné.
Po šedesátce však jejich výskyt stoupá o 20 procent, po osmdesátce postihují už každého třetího nemocného. Právě tito pacienti patří k jedněm z nejčastějších návštěvníků ambulancí bolesti. V loňském a letošním roce probíhala ve Velké Británii rozsáhlá studie zahrnující více než sto tisíc pacientů s pásovým oparem. „Potvrdila, že tito lidé mají proti běžné populaci o 10 až 15 procent vyšší riziko infarktu myokardu a mozkové příhody,“ shrnuje výsledky profesorka Topinková. „Stejně rozsáhlá dánská studie pak potvrdila, že toto riziko hrozí dokonce i pacientům s pásovým oparem mladším 40 let.“ Vposlední době proto lékaři netrpělivě sledovali vývoj nové vakcíny, která dokáže pacienty ochránit nejen před pásovým oparem, ale i před postherpetickou neuralgií. Na českém trhu se objevila letos v květnu, je určena pacientům od padesáti let, uhradit si ji ale musejí z větší části sami.