Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Posílení imunity a vitaminy. Jak se ubránit viróze v kanceláři?

Zaměstnanci (ilustrační foto)

Zaměstnanci (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Kašel, rýma, nachlazení. Na podzim trápí většinu z nás. Máte šanci se ubránit, pokud sdílíte kancelář a prostory na práci s dalšími lidmi. Jak se ubránit viróze v open space kancelářích? A je to vůbec možné?
  6:54

„V době, kdy venku nastává ošklivé počasí a plískanice, se lidé více sdružují v uzavřených prostorách, a tak snadno vznikají podmínky pro šíření virů. Viry se dostávají do vzduchu kýcháním, ze sekretů nemocných jedinců. Jedná se o kapénkové infekce,“ vysvětluje lékař Pavel Šácha z Prozdravi.cz. Lékaři se shodují, že pokud taková situace nastane, je lepším se místům, kde se koncentruje větší množství nachlazených lidí, vyhnout. Ale když musíte do práce a není vyhnutí?

Vitaminy a roušky

„Při kašli a kýchání je důležité krýt si ústa a nos papírovým kapesníkem, který je nutné bezprostředně poté odhodit odhoďte do odpadkového koše. Pokud chcete snížit riziko nákazy, nepůjčujte si od ostatních mobilní telefony, příbory a nezdravte se podáním ruky. Chcete li se chránit před nemocnou osobou, noste roušku, umývejte si ruce a řádně omývejte použité věci. Společnou místnost krátce, ale intenzivně větrejte. Doplňujeme zejména vitamín C, bioflavonoidy, antioxidanty, jód a zinek,“ radí lékař.

„Účinná ochrana je především dobrá obranyschopnost těla v podobě užívání vitamínů v době častějšího výskytu respiračních infekcí, důsledná hygiena rukou, používání kapesníků, chránit si ústa při kašli a kýchání. Pokud bychom se chtěli důsledně chránit, museli bychom používat roušky,“ říká lékařka Jana Vyskočilová z Euroclinicum v Plzni.

Zůstaňte doma

Lékaři se také shodují na tom, že pokud už virózu máte,neměli byste s ní chodit mezi lidi, natož trávit osm hodin v práci. Je to dobré pro vás, ale i pro ostatní, kteří se nemusí obávat, že virózu chytí. „Pokud jste nemocní, odejděte domů, virózu musíte totiž léčit doma v posteli, nepřecházejte ji. Chráníte tím své kolegy v zaměstnání, i sebe,“ říká Šácha.

Open space

Open space je otevřená kancelář, ve které pracuje v jednom prostoru i několik desítek lidí. Práce ve velké kanceláři vyžaduje toleranci a  také dobrou imunitu - pakliže nechcete být pořád nemocní, měli byste na ní pracovat. Zaměstnavatelé často hovoří o tom, že práce v open space zlepšuje spolupráci a umožňuje lepší kontrolu pracovníků.

Autor: