7. října 2014 6:38 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak správně sedět na židli? Přinášíme praktické rady

Potíže s počítačem – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potíže s počítačem – ilustrační foto | foto: Shutterstock

O negativních dopadech sedavého zaměstnání všichni víme. Používáme různé pomůcky pro dokonalý sed: podnožky, ergonomické židle, nafukovací balony. Uvědomujeme si ale, že například udělat si pohodlí a dát si nohu přes nohu může mít fatální následky pro naše kolena? Server Lidovky.cz přináší pár rad, jak správně sedět na kancelářské židli.

Jak sedět
Při klasické statické formě sezení, na kterou je většina z nás zvyklá, se uvelebíme a pohodlnou polohu delší dobu neměníme. Naproti tomu základem dynamického sezení, metoda, kdy aktivně měníme polohu při sezení přímo na daném sedadle.

ČTĚTE TAKÉ:

„Pokud si sednu na židli a opřu se, sedím pasivně. Chce to střídat,“ říká pražský fyzioterapeut Karel Novák. Hlavní pravidlo dynamické metody sezení zní: Nejde o to sedět co nejpohodlněji, respektive mít stabilní polohu s respektováním anatomie těla, ale klást důraz na průběžné změny v poloze během sedu, střídat sed a stoj apod.

Jak správně sedět na balančním míči?
„Při sezení na balančním míči je úhel mezi stehenní kostí a trupem 110 stupňů. Nohy na šířku pánve, úhel v kotníku je 90 stupňů, úhel nohou neřešíme. Důležitá je opora plosky a opora předloktí, u kterého úhel také tolik neřešíme. Zaměřit bychom se měli spíše na správné provedení - neopírat se pouze o zápěstí nebo naopak nemít ruce nad stolem,“ popisuje fyzioterapeut.

Jak nastavit monitor?
„Zapomenout bychom neměli ani na správnou polohu monitoru,“ radí Novák. „Oči by měly být ve výšce dvou třetin výšky monitoru. S nesprávným sedem nejsou spojené jen bolesti zad, ale i kolen. Vůbec nejhorší, co pro svá kolena můžete udělat, je sezení nohu přes nohu, protože se jedná o největší disfunkci stereotypu sedu.“

Lidovky.cz