Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Ostrava získá centrum na výzkum léků proti novým nemocem

Centrum buněčné terapie a diagnostiky, Medical Innovations v Ostravě Purubě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centrum buněčné terapie a diagnostiky, Medical Innovations v Ostravě Purubě. | foto: MAFRA - Alexandr Satinský

OSTRAVA Společnost PrimeCell v neděli v areálu Fakultní nemocnice Ostrava otevřela biomedicínské translační centrum pro rozvoj regenerativní medicíny 4Medical Innovations. Centrum se bude věnovat aplikovanému výzkumu a vývoji nových postupů a léčivých přípravků s využitím lidských buněk. Má také vyvíjet prostředky pro léčbu dosud nedostatečně léčených či neléčitelných onemocnění, řekli novinářům zástupci centra.

"V České republice nic takového nikdy nebylo a na světě takových center je velmi málo. Regenerativní medicína je nová oblast, a proto tyto centra neexistují," řekl předseda dozorčí rady společnosti PrimeCell Therapeutics Michal Zahradníček, podle nějž tak vzniká zcela nový průmyslový obor.

Nově vzniklé choroby

Nové centrum by mělo představovat nejkratší cestu od využití výsledků základního výzkumu po aplikaci u konkrétních pacientů. Zahradníček řekl, že inventoři (vynálezci) v centru najdou laboratoře, do kterých mohou přijít s výsledky výzkumu, připravit, zmanipulovat lidské buňky, případně geny, a dotáhnout to do stádia, kdy budou mít v ruce klinické hodnocení.

"Lidský věk se prodlužuje, nemoci, které jsme ještě před 20 lety neznali nebo neléčili, jsme nuceni dneska léčit. Poptávka po zdravotní péči roste, a my tudíž jsme vystavení jako společnost tlaku, že je potřeba léčit diagnózy a indikace, které jsme doposud neléčili. A to je úkolem tohoto centra," řekl Zahradníček.

Spolupráce s nemocnicí

Nyní v centru začne proces ověřování, který bude trvat několik měsíců. Pak tam může najít práci až 250 lidí, zejména specialistů v oboru biomedicíny. Vybudování centra mělo stát asi 700 milionů korun, Zahradníček řekl, že nakonec náklady dosáhnou pravděpodobně kolem 630 milionů, z nichž zhruba polovinu zaplatí investor a polovinu evropské dotace.

Ředitel Fakultní nemocnice Ostrava David Feltl řekl, že nemocnice a společnost PrimeCell mají společné týmy pracující na vývoji i výzkumu. "Spolupráce se velice široce rozvíjí. Je to obrovská příležitost jak pro studenty lékařské fakulty, tak pro studenty biomedicíny na Vysoké škole báňské a hlavně pro pacienty," řekl náměstek ředitele nemocnice pro vědu a výzkum Václav Procházka. Feltl uvedl, že nemocnice si v prostorách nového areálu bude také pronajímat některé, zejména superčisté prostory, které se jí vyplatí si pronajímat, místo aby je za mnoho desítek milionů korun sama budovala.

Centrum 4Medical Innovations

  • Má vyvíjet léčivé přípravky pro cévní onemocnění, nemoci spojené s pohybovým aparátem nebo léčivé přípravky pro hojení ran.
  • Společnost PrimeCell na výzkumu, vývoji a klinickém testování léčivých přípravků spolupracuje s vědeckými institucemi, univerzitami a univerzitními nemocnicemi.
  • Areál má rozlohu 6500 metrů čtverečních.
,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.