Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Západočeská univerzita má nový výzkumný komplex, míří na technologie

Evropa

  7:30
PLZEŇ - Své největší vědecké centrum zaměřené na kybernetiku, matematiku a fyziku otevřela v sobotu v Plzni Západočeská univerzita. Evropské centrum excelence NTIS (Nové technologie pro informační společnost) spolu s novými výukovými prostory fakulty aplikovaných věd přišly včetně vybavení na 1,355 miliardy korun, téměř 80 procent dal evropský program Výzkum a vývoj pro inovace.

Slavnostní otevření nové budovy výzkumného centra NTIS a nových výukových prostor Fakulty aplikovaných věd (FAV) při Západočeské univerzitě (ZČU). foto: MAFRA - Ladislav Němec

Pro univerzitu je příležitostí zařadit se mezi evropskou špičku výzkumu a vývoje, sdělila rektorka Ilona Mauritzová. Jde o jedno ze čtyř nových výzkumných a vývojových kapacit univerzity; dvě už jsou dokončené.

Výzkum aplikovaných věd

Jen stavba budovy se vzájemně propojenými křídly stála 533 milionů Kč. Na ploše 23 000 metrů čtverečních bude pracovat téměř 500 zaměstnanců, z toho 270 výzkumníků. Celkové výdaje projektu NTIS činí přibližně jednu miliardu korun, z toho evropská dotace 758 milionů Kč. Náklady Centra technického a přírodovědného vzdělávání a výzkumu jsou 355 milionů Kč, dotace EU činí 306 milionů Kč. Komplex, jehož součástí je parkování pro 155 aut, je jednou z největších investic univerzity.

"Evropské centrum excelence NTIS je vlajkovou lodí výzkumu fakulty aplikovaných věd. Otevírá prostor pro širokou mezinárodní spolupráci. Výzkum nachází konkrétní využití v průmyslových podnicích nejen v celé ČR i zahraničí," uvedla rektorka.

Stroje zde budou v lednu

Areál je součástí univerzitního kampusu na Borských polích. Ve větším šestipodlažním křídle NTIS bude pracovat 270 vědců a výzkumníků zaměřených na kybernetiku, informační a komunikační technologie, odborníci na mechaniku, fyziku, matematici a geomatikové. Naplno zahájí činnost od ledna 2015, až tam budou všechny přístroje a technologie.

Do druhého čtyřpodlažního křídla budovy, tedy Centra technického a přírodovědného vzdělávání a výzkumu, se už v létě přestěhovaly všechny kanceláře, učebny a laboratoře fakulty a od letošního akademického roku ho budou využívat studenti a učitelé. Podle ředitele centra Pavla Nováka budou v nové budově pro studenty i veřejnost moderně vybavené konferenční sály s celkovou kapacitou až 400 lidí.

Zkoumají zde i vesmír

V NTIS pracují výzkumníci v pěti kooperujících programech. Jde o automatické řízení strojů a procesů, informační technologie, výzkum a vývoj nových inteligentních materiálů, výzkum a vývoj nových tenkovrstvých materiálů a plazmových zdrojů, matematické modelování a zpracování a aplikace prostorových dat. Tito výzkumníci například spolupracují s Evropskou kosmickou agenturou a podílejí se na budování evropského navigačního družicového systému Galileo.

Fakulta aplikovaných věd se 1300 studenty je vědecky nejúspěšnější z devíti fakult Západočeské univerzity. Byla založena v roce 1990. "Poprvé se dostáváme do budovy, která byla postavena speciálně pro nás," řekl děkan Miroslav Lávička. Chce mít vyšší objem smluvního výzkumu a mezinárodních grantů a také více zahraničních studentů, vědců a výzkumníků.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat