Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Obézních je prý více než podvyživených

Evropa tloustne, nadváhu či obezitu má přes polovina dospělých. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropa tloustne, nadváhu či obezitu má přes polovina dospělých. | foto: Shutterstock

DILLÍ Na světě je víc obézních než podvyživených lidí. Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) ve své výroční zprávě zveřejněné dnes v Dillí však také konstatuje, že lidstvo strádá nedostatkem potravin stále víc a že se potravinová krize prohlubuje.

Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) ve své výroční zprávě zveřejněné v Dillí však také konstatuje, že lidstvo strádá nedostatkem potravin stále víc a že se potravinová krize prohlubuje.

IFRC se v dokumentu zaměřila na nepoměr mezi chudými a bohatými a na zvyšování cen potravin v poslední době.

Nadměrná konzumace zabíjí víc než hlad

Podle statistik bylo ve světě loni obézních 1,5 miliardy lidí, zatímco podvýživou trpělo 925 milionů osob. "Jestliže k situaci, v níž 15 procent lidstva hladoví a 20 procent má nadváhu, přispěl svobodný trh, pak je něco v nepořádku," sdělil generální tajemník IFRC Bekele Geleta.

Zástupce této organizace pro tichomořské asijské státy Jagan Chapagain na tiskové konferenci v Dillí označil statistické informace obsažené ve zprávě za skandál. Řekl, že "nadměrná konzumace nyní zabíjí víc než hlad".

Problémem oblastí, v nichž lidé trpí hlady, podle jeho slov není to, že na světě chybí potraviny, ale to, že jsou špatně distribuovány, že se jimi plýtvá a že jsou kvůli vysokým cenám nedostupné.

Vypukne potravinová krize?

Letos stouply ceny potravin raketově na celém světě a panují obavy, že to vyvolá potravinovou krizi podobnou té z roku 2008. Tehdy kvůli hladu vypukly nepokoje v mnoha zemích.

IFRC přičítá nárůst cen kromě jiného spekulacím na trhu se surovinami a klimatickým změnám. Právě zvýšení nákladů za potraviny se považuje za bezprostřední příčinu protestů, které začátkem roku vypukly v severní Africe a na Blízkém východě.

"Vlivem dalšího kola inflace se mnoho lidí řazených už tak k nejchudším ocitá v ještě větší chudobě a trpí vážnou podvýživou," konstatuje zpráva IFRC.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...