22. prosince 2018 5:46 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Očima odbornice: Lepší dobrá rada než sleva

Doplňky stravy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doplňky stravy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Jak stárneme, zjišťujeme, že některé věci se koupit nedají. Například láska, štěstí, spokojenost. Nebo zdraví.

A právě to zdraví nám s přibývajícím věkem stále více chybí. Možná i proto lidé vyhledávají dárky pro blízké seniory – své maminky, tatínky, babičky či dědečky – v lékárně.

Zdraví se sice koupit nedá, ale léky, které jsou dostupné bez předpisu, různé doplňky stravy, případně přístroje, které mohou pomoci zlepšit zdravotní stav nebo jej alespoň monitorovat, můžeme v lékárnách sobě i svým blízkým pořídit.

Mnoho z těchto věcí je dostupných také v hypermarketech nebo na internetu, přesto se vyplatí je koupit v lékárně. Především proto, že kromě samotného přípravku či přístroje dostanete od lékárníka vhodné rady, který přístroj může být tím pravým právě pro vaše blízké. A také uslyšíte důležité varování, kdy některý lék či doplněk stravy nejenže nepomůže, ale může přímo ublížit.

Mnoho lidí míří pro vánoční dárky do lékárny také z důvodu, že je zde zaručena určitá kvalita. Přestože v hypermarketech nebo na internetu mohou být některé přípravky nebo přístroje levnější, lékárna a v ní osobní, komplexní a zdravotnický přístup personálu s patřičným vzděláním jsou pro mnohé důležitější než zanedbatelná sleva.

Vzhledem k tomu, že starší lidé často užívají dva i více léků předepsaných i od několika lékařů, je nutné je brát v úvahu i při výběru různých doplňků stravy. I s tím vám poradí lékárník. Není také třeba za každou cenu experimentovat. Jestliže má váš dědeček vyzkoušený multivitamínový prostředek, nebo babička osvědčenou mast na bolest, jistě jim právě takový dárek udělá větší radost než přípravek nový, jim neznámý.

Pokud si nejste jisti, který lék nebo doplněk stravy svým blízkým vybrat, můžete jim v lékárně pořídit třeba přístroj na měření krevního tlaku. Nebo, pokud jsou diabetiky, přístroj na měření hladiny cukru (glukometr) či proužky do něj. Mnoha rodičům a prarodičům by možná největší radost udělalo, kdybyste jim pod stromeček nadělili poukázku, za kterou si ve své oblíbené lékárně mohou vybrat přípravek, který sami chtějí, a v době, kdy ho potřebují.

MICHAELA BAŽANTOVÁ, farmaceutka

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz