Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Očima odbornice: Lepší dobrá rada než sleva

Zdraví

  5:46
Jak stárneme, zjišťujeme, že některé věci se koupit nedají. Například láska, štěstí, spokojenost. Nebo zdraví.

Doplňky stravy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

A právě to zdraví nám s přibývajícím věkem stále více chybí. Možná i proto lidé vyhledávají dárky pro blízké seniory – své maminky, tatínky, babičky či dědečky – v lékárně.

Zdraví se sice koupit nedá, ale léky, které jsou dostupné bez předpisu, různé doplňky stravy, případně přístroje, které mohou pomoci zlepšit zdravotní stav nebo jej alespoň monitorovat, můžeme v lékárnách sobě i svým blízkým pořídit.

Dárek, který měří zdraví. Na co si dát pozor při koupi?

Mnoho z těchto věcí je dostupných také v hypermarketech nebo na internetu, přesto se vyplatí je koupit v lékárně. Především proto, že kromě samotného přípravku či přístroje dostanete od lékárníka vhodné rady, který přístroj může být tím pravým právě pro vaše blízké. A také uslyšíte důležité varování, kdy některý lék či doplněk stravy nejenže nepomůže, ale může přímo ublížit.

Mnoho lidí míří pro vánoční dárky do lékárny také z důvodu, že je zde zaručena určitá kvalita. Přestože v hypermarketech nebo na internetu mohou být některé přípravky nebo přístroje levnější, lékárna a v ní osobní, komplexní a zdravotnický přístup personálu s patřičným vzděláním jsou pro mnohé důležitější než zanedbatelná sleva.

Vzhledem k tomu, že starší lidé často užívají dva i více léků předepsaných i od několika lékařů, je nutné je brát v úvahu i při výběru různých doplňků stravy. I s tím vám poradí lékárník. Není také třeba za každou cenu experimentovat. Jestliže má váš dědeček vyzkoušený multivitamínový prostředek, nebo babička osvědčenou mast na bolest, jistě jim právě takový dárek udělá větší radost než přípravek nový, jim neznámý.

Pokud si nejste jisti, který lék nebo doplněk stravy svým blízkým vybrat, můžete jim v lékárně pořídit třeba přístroj na měření krevního tlaku. Nebo, pokud jsou diabetiky, přístroj na měření hladiny cukru (glukometr) či proužky do něj. Mnoha rodičům a prarodičům by možná největší radost udělalo, kdybyste jim pod stromeček nadělili poukázku, za kterou si ve své oblíbené lékárně mohou vybrat přípravek, který sami chtějí, a v době, kdy ho potřebují.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O
Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O

Zapojte se s námi do soutěže o kojeneckou výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a vyhrajte jeden z 5 balíčků, na jehož obsahu si vaši prckové určitě...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat