Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Očima odborníka: Bez respektu se léčit nedá

Nemoc - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemoc - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Podceňovat roli praktického lékaře je skutečně nebezpečné. A to pro pacienta i pro fungování celého zdravotnictví, pro které jsou praktici základním stavebním kamenem.

Každý člověk by měl mít „svého“ registrujícího praktického lékaře, který bude mít celkový přehled o jeho zdravotním stavu i o tom, jak se jeho zdraví měnilo v průběhu času. 

Praktický lékař je tím, kdo shromažďuje zdravotní dokumentaci, a kdo by tedy měl mít celkový náhled na zdravotní stav. Opravdu to tedy není lékař jen na „rýmičku“. 

Nehledě na to, že není vhodné, pokud pacient podceňuje virózy a jiné respirační onemocnění, a to již proto, že podobně „banálními“ či nespecifickými příznaky mohou začínat i onemocnění mnohem závážnější. Praktik také rozpozná, kdy je nutné s řádným doporučením odeslat pacienta ke specializovanému lékaři nebo do nemocnice. 

K tomu ovšem dodávám, že Lékařská komora zároveň hájí právo každého pacienta vyhledat specializovaného lékaře, kterého potřebuje, přímo, tedy i bez nutnosti návštěvy u praktického lékaře. Pacienti mají právo svobodně si volit lékaře. Avšak na druhou stranu také lékař může odmítnout pacienty, pokud by se kvůli pracovnímu přetížení již o ně nemohl řádně starat. Ve vztahu mezi lékařem a jeho pacienty je však nejdůležitější vztah vzájemné důvěry. Pokud ten neexistuje, pak je léčba obtížná či přímo nemožná. Je tedy pro člověka opravdu velmi důležité najít si lékaře, kterému bude jako pacient důvěřovat. Samozřejmě, hodnotit objektivně kvalitu zdravotní péče je velmi obtížné. Pro mě osobně jsou nejdůležitější reference od kolegů lékařů. 

Spokojenost pacienta s vystupováním lékaře je jedním z aspektů. Nesmíme zapomínat, že lékaři jsou zde především proto, aby sloužili nemocným lidem. A vlídné slovo, i to léčí. Ocení je zejména staří lidé, kteří mají často oprávněný pocit, že se o ně už „nikdo nezajímá“. 

Smutným faktem je však určité odosobnění současné medicíny. Kvůli stálému nárůstu administrativy a kvůli elektronizaci zdravotnictví mají lékaři stále méně času na samotné pacienty. Lékař místo toho, aby se díval pacientovi do očí a vzal ho třeba za ruku, musí civět na obrazovku a „datlovat“ do klávesnice od počítače.

Autor je specialista na léčbu onemocnění krevních a lymfatických cév a je od roku 2006 prezidentem České lékařské komory

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Pronájem apartmánu 25 m2, Brandýs nad Labem
Pronájem apartmánu 25 m2, Brandýs nad Labem

Ivana Olbrachta, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
10 000 Kč/měsíc