Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odborník radí, jak správně běhat: Myslete na pití, energii, oblečení i vhodné tempo

Zdraví

  7:00aktualizováno  15:54
Běháte a chcete být lepší a lepší? Toužíte zdolat delší vzdálenost či doběhnout za kratší čas a v lepším tempu? Ultramaratonec a zakladatel Běžecké školy Miloš Škorpil poskytl serveru Lidovky.cz několik důležitých rad, jak být v běhání zdatnější.
Jogging - ilustrační foto

Jogging - ilustrační foto foto: Shutterstock

1. Pitný režim podle taháku
Správně nastavený pitný režim při běhu je hnacím motorem, který zvýší váš výkon. Volit byste ho měli vždy v závislosti na vnějších podmínkách i délce a profilu trasy. Na jeho úpravě začněte pracovat přibližně 2 hodiny před startem. Ideální je vypít sklenku pramenité vody 20 - 30 minut před během,v jeho průběhu pak tekutiny přijímat raději častěji, ale v malých dávkách. Konkrétně v průběhu jedné hodiny rekreačního běhu byste měli vypít 0,5 až 0,8 litru, ideálně rozložených do 4 – 5 dávek. Myslet na doplňování tekutin je důležité i po běhu

Běžecký tahák.

2. Zásobárna energie není bezedná
Pokud se rozhodnete pro delší vzdálenost, než je 10 km, nebo běh, který bude trvat přes jednu hodinu, měli byste kromě tekutin – nejlépe ve formě pramenité vody – doplňovat také energii. Pokud jste pouze hobby běžec či běžkyně, při doplňovaní energie si vystačíte s přírodními zdroji, jako jsou datle, rozinky, banány, případně hroznový cukr. Naopak výkonnostní běžci a běžkyně, jimž hodně záleží na výkonu, mohou sáhnout po energetických gelech a speciálních energetických tyčinkách. Pokud se chystáte na velmi dlouhou vzdálenost, pak doplňujte tekutiny, soli a energii kvalitním teplým hovězím, kuřecím nebo zeleninovým vývarem s nudlemi.

Většina Čechů minimálně jednou týdně sportuje. Vévodí běhání

3. Začněte volněji, jen tak dokážete běžet v závěru svým tempem

Ať už trénujete nebo stojíte na startu závodu, nezapomínejte na to, že rozbíhat se musíte pomalu a volně. V tempu, ve kterém se vám pohodlně dýchá, běžte prvních deset minut, tedy přibližně dva kilometry. Během této doby se soustřeďte na dýchání, abyste své tělo dostatečně naplnili kyslíkem a mohl se vám rozeběhnout metabolismus tuků. Teprve poté zvolna zrychlujte na tempo, v němž chcete trénink nebo závod běžet. Pokud hned od startu vypálíte svým maximálním tempem, vaše tělo vám nebude po spotřebování krevního cukru schopné dodat energii pro váš běh, a tak vám zákonitě dojde v době, kdy to budete nejméně čekat.

4. Pohodový běh rovná se pohodlná obuv
Běžeckou obuv by měly vybírat především vaše nohy, nikoliv hlava. Nedbejte tedy tolik na to, jak vám boty ladí k běžeckému oblečení, důležité je, jak se v nich cítí vaše nohy. Běžecká obuv by měla být dostatečně široká, aby se při došlapu mohly prsty roztahovat, musí být lehká a dostatečně pružná tak, že když ji zkusíte v ruce různě zkroutit, nebude vám to činit žádný problém. Pružnost boty je důležitá proto, aby nebránila noze k odvalení dopředu – nebrzdila vás! Pokud jde o značky, je zcela jedno, jakou zvolíte, když dodržíte výše zmíněné rady.

5. Vyběhněte s pocitem mírného chladu
Na běh se oblékejte tak, abyste při rozběhnutí pociťovali mírný chlad. Po pěti minutách dosáhnete teplotního komfortu, zároveň se nebudete tolik potit, regulovat teplotu rozepínáním a zapínáním oblečení, a proto se nenachladíte.

6. Zpotit se a vychladnout – nejčastější příčina nachlazení
Poté, co doběhnete, se co nejrychleji převlečte do suchého. Rozhodně nezůstávejte v mokrém oblečení do chvíle, než začne vaše tělo po doběhu vychládat, to je nejčastější příčina nachlazení, nikoliv nízká teplota nebo špatné počasí, jak si mnozí myslí.

Autor:

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...