Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Hutní společnost v Ostravě vyhlásila zákaz cigaret. Zmizelo 300 kuřáckých koutků

Kouření. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

OSTRAVA V hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO), která má i s dceřinými firmami 7500 zaměstnanců, se od úterý nesmí kouřit. Na to, aby se na tuto skutečnost připravili, měli pracovníci rok. Firma jim nabídla i odvykací kúru. „Zákaz kouření platí i pro elektronické cigarety a týká se také řidičů kamionů, externích pracovníků a návštěv,“ řekla mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková. AMO je jedním z prvních podniků v zemi, které celoplošný zákaz kouření zavedly.

„Za opakované porušení zákazu, nebo v případě, že by pracovník kouřil v místě, kde by se dopustil ohrožení bezpečnosti práce, může dostat i výpověď,“ řekla mluvčí. Všech 300 kuřáckých koutků, které v areálu podniku byly, dnes firma zrušila. O chystaném zákazu huť informovala loni v září. „Přechod na nekuřácký režim byl velmi pozvolný. Zaměstnanci měli rok na to, aby se na nové prostředí mohli připravit a rozhodnout se, jestli kouřit přestanou, nebo ne s tím, že směnu bez cigaret vydrží,“ řekla mluvčí.

Odvykací kúra zadarmo

Kuřákům, kteří se své závislosti chtěli zbavit, firma nabídla odvykací kúru. Ta byla sestavena na míru potřebám jednotlivce a probíhala pod dohledem lékaře. Hodnota jedné kúry byla 8120 korun, z toho zaměstnanec zaplatil 2500 korun, zbytek uhradil zaměstnavatel a pojišťovna. Úspěšní účastníci ale budou mít kúru zcela zdarma.

„Rok od doby, kdy nastoupili kúru, mohou podstoupit lékařské vyšetření, a pokud lékařské vyšetření prokáže, že jsou nekuřáci, tak jim zaměstnavatel 2500 korun, které do toho investovali, vrátí,“ vysvětlila mluvčí.

ArcelorMittal

ArcelorMittal Ostrava vyrábí ročně dva miliony tun oceli zejména pro stavebnictví a strojírenství. Své výrobky podnik vyváží do více než 40 zemí. Firma patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal.

Před rokem firma odhadovala, že v podniku pracuje asi 30 procent kuřáků. Odvykací kúru absolvovalo 97 zaměstnanců. Podle mluvčí se ale řada pracovníků rozhodla přestat kouřit i bez nabízené odvykací kúry.

„Uvědomujeme si, že přestat kouřit není jednoduché, a i když se kuřák snaží, nemusí se to vždy podařit. Jako bývalý kuřák ale mohu potvrdit, že přestat kouřit patřilo k nejmoudřejším rozhodnutím, která jsem v životě udělal,“ uvedl generální ředitel AMO Tapas Rádžerkar (v anglické transkripci Rajderkar). Pokud si podle něj pracovníci nejsou jisti, že vydrží směnu bez kouření, mohou si do práce místo cigaret nosit některou z forem čistého nikotinu. „I po 1. září budeme všem zájemcům poskytovat lékařské konzultace, jak se s odvykáním úspěšně vyrovnat,“ dodal ředitel.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?