Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Parkinsonova choroba je nevyzpytatelná. Ohrožuje i mladší věkové skupiny

Parkinsonova nemoc (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parkinsonova nemoc (ilustrační) | foto: Shutterstock

PRAHA Parkinsonovou chorobou, spojenou s nezvladatelným třesem a postupným duševním úpadkem, mohou onemocnět i poměrně mladí lidé, mezi 30 až 40 lety věku. „Nemoc se u nich vyvíjí velmi pomalu, diagnostika není snadná,“ řekl primář rehabilitačního oddělení Rehabilitační kliniky Malvazinky Libor Musil. Převážná část těchto nemocných podle něj ani nezaznamená první příznaky, kterými o sobě začínající choroba dává vědět.

„Nemocní zpočátku nepřikládají zvláštní pozornost rychleji nastupující únavě, pocitu ztuhlosti, zpomalenosti pohybů. Většinou je zneklidní až třes,“ uvedl. Připomněl, že u každého člověka mohou být příznaky i postup nemoci odlišné. Někteří mají převážně pohybové problémy, jako jsou nestabilita, zpomalenost či ztuhlost svalů, jiné trápí hlavně třes končetin, psychické problémy a kolapsové stavy.

„Zvláště u mladších pacientů nebývá snadné diagnózu určit. Parkinsonova choroba není zcela jasně prokazatelná žádným vyšetřením a její příznaky se vyskytují i u jiných onemocnění. Základním odlišovacím prvkem je, zda pacient reaguje na léčbu náhražkami dopaminu,“ vysvětlil lékař.

Pacienti by neměli odkládat vyšetření, pokud se u nich objeví více než jeden z příznaků, mezi něž patří třes a chvění, náhlé zmenšení rukopisu, ztráta čichu, problémy se spánkem, potíže s přesouváním věcí nebo s pohybem, častá zácpa či tichý hlas.

Mladším pacientům léčba v počátku zabírá mnohem lépe než starším. Při dlouhodobém užívání ale u nich efekt léčby klesá. Dávky léku se musejí zvyšovat, ale jen do té míry, kdy lék ještě pomáhá a jeho efekt není překonán vedlejšími účinky, jako jsou nekontrolované pohyby.

Spolupráce s fyzioterapeutem

Parkinsonova choroba je zatím nevyléčitelná, při léčbě se jen zpomaluje její rozvoj. Pacienti berou léky, další možností je stimulace mozkových center. K té se přistupuje až v případě, kdy léčba přestala zabírat. Součástí léčby by podle primáře měla být i pohybová aktivita a spolupráce s fyzioterapeutem. Prodlouží období soběstačnosti, omezí riziko pádů. Pro nemocné je podle primáře nutno upravit prostředí, v němž se pohybují, bydlí a pracují. Při orientaci pomáhá světelný paprsek, který se promítá z hole před pacienta, nebo pruhy na podlaze. Vhodné je umístit na dlaždice a do vany protiskluzové podložky.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...