Sobota 7. prosince 2024, svátek má Ambrož, Benjamin
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Pfizer, nebo AstraZeneca? V Česku zatím není možné vybrat si vakcínu, fungují ale všechny

Vakcína od firmy AstraZeneca foto: Reuters

Doporučujeme
Koronavirová pandemie vyvolala mimořádné dění ve vývoji vakcín. Očkovací séra proti nemoci covid-19 se dostala „do injekčních stříkaček“ v rekordním čase. Vzdor tomu, možná právě proto jsou pod drobnohledem odborníků a laiků.
  5:55

Běžně trvá vývoj sér i více než deset let, vakcína chránící proti koronaviru SARS-CoV-2 byla mimořádně uspíšena. Počátkem roku 2020 se hovořilo o cestě trvající osmnáct měsíců… Celosvětová ekonomická podpora – v řádech miliard dolarů – řešení naléhavé priority zrychlila. Podařilo se zkrátit i administrativní postupy. „Proces se zkrátil i proto, že jednotlivé fáze klinického schvalování se odehrávaly paralelně,“ vysvětlil vakcinolog plukovník prof. MUDr. Roman Prymula.

Dezinformátorům slouží k podkopávání vakcín zavádějící prezentace faktů, ohlas je obrovský

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv udělil nouzové povolení vakcínám vyrobeným společnostmi Pfizer, Moderna a Johnson & Johnson za méně než rok. „Už 2. prosince loňského roku se vakcína vyrobená farmaceutickým gigantem Pfizer a německou biotechnologickou firmou BioNTech stala první plně testovanou vakcínou schválenou pro nouzové použití,“ upřesnil profesor Prymula. Síla pandemie uspíšila vývoj vakcín proti onemocnění covid-19 i jejich registraci, přesto splňují přísné normy jako jejich starší kolegyně. Mnozí jim ale nedůvěřují…

Nechci Astru, je prý špatná!

V ČR se proti covidu-19 očkuje od 27. 12. 2020, a to postupně vakcínami Pfizer/BioNTech, Moderna a Oxford/AstraZeneca. Očkování je prioritní způsob, jak se vypořádat se současnou epidemií onemocnění způsobeného SARS-CoV-2. Hlavním cílem všech zúčastněných musí být proočkování co nejvyššího podílu obyvatel ČR a dodržení prioritizace rizikových skupin… uvádí se ve společném komuniké České vakcinologické společnosti, České společnosti alergologie a klinické imunologie, Společnosti infekčního lékařství i té pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP.

Ač je dle většiny medicínských odborníků k poražení pandemie nutná šedesátiprocentní proočkovanost obyvatel (léky proti covidu-19 nejsou dost otestovány), staví se někteří lidé k očkování odmítavě či žádají konkrétní typ vakcíny. Odpor se vzedmul nedávno proti séru britsko-švédského výrobce AstraZeneca a Oxfordské univerzity (schváleno Evropskou lékovou agenturou 29. 1. 2021) kvůli podezřelým úmrtím lidí, kteří jej předtím dostali. Souvislost se ale nepotvrdila.

Je libo vakcínu? Podsvětí se snaží napálit vlády falešnými nabídkami, vyšetřuje to OLAF

Co lze a nelze? Očkování proti covidu-19 je dobrovolné, hrazené pojišťovnami, ale druh séra si zatím člověk určit nemůže… „Ne všechny vakcíny jsou k dispozici na všech očkovacích místech, nicméně není dotčeno právo jedince být informován o vakcíně, případně ji odmítnout,“ opakovaně uvedl mistr zdravotnictví Jan Blatný. Důvody jsou technické (třeba vakcína Pfizer vyžaduje skladování při -70 °C, čímž není ideální pro ordinace praktických lékařů) a časové – dodávky sér přicházejí od různých výrobců postupně.

Registrace a pak čekání

„Registrovala jsem otce v pražském IKEMu, kde očkují vakcínami Pfizer a Moderna. Je jejich pacient. Máma dostala AstraZenecu v Berouně, jde o schválená séra, tak nemám obavy,“ říká zdravotní sestra Dana Vláčilová s tím, že pro ni je zásadnější rychlá vakcinace než značka sér. „Případy, kdy lidé odmítli očkování, jak zjistili, že by měla být vakcínou AstraZeneca, máme,“ uvedl MUDr. Martin Polák, primář interního oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi a středočeský koordinátor očkování.

Obezřetnost bývá dobrá, stejně účinné je mít šokující informace a sdělení typu „jedna paní povídala“ bezpečně daleko. „Všechny u nás dostupné vakcíny jsou srovnatelné z hlediska prevence covidu, ochrání vás,“ uvádí jasně vakcinolog prof. MUDr. Jiří Beran. Zájemci o očkování proti koronaviru se mohou k zásahu bez obav odhodlat. Mají dvě cesty: přihlásit se do očkovacích center, případně ke svému praktickému lékaři. Předseda středočeského Sdružení praktických lékařů ČR MUDr. Martin Dudek je jedním z nich.

Čísla kolem vakcinace

Zatím situaci vidí jako boj o vakcínu, proto moc neřeší obavy klientů z očkování, neboť je o ně zájem. I tak ale není ojedinělé, že někdo bez omluvy v daný čas nepřijde. „V případě, že se někdo nedostaví na očkování, musí se rychle najít náhradník, jinak se vakcína vyhodí. To je problém zejména na konci pracovní doby,“ uvádí paradoxní stav. Praktici disponují vakcínou AstraZeneca.

Dlužno dodat, že od 24. března se k seniorům nad 70 let přidali lidé s chronickým onemocněním či zdravotním stavem, který znamená vysoké riziko těžkého průběhu covidu-19; dostali k registraci v Centrálním rezervačním systému kód od ambulantního specialisty či specializovaného pracoviště. Též mohou využít očkování u praktiků a ve vybraných centrech vysoce specializované péče…

Doba mezi dávkami vakcín Moderna a Pfizer se protáhne na 42 dnů. Změna se týká jen nově registrovaných

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pátek 26. března dodal: „V pondělí se spustí očkování superkritické struktury, tedy i policistů a hasičů… Po Velikonocích zahájíme registraci k očkování skupiny nad 65 let. V červnu tak bude alespoň jednou dávkou naočkováno až 70 procent naší populace.“ V dubnu získá Česko milion dávek Pfizer, 140 000 Moderna, 200 000 AstraZeneca i Johnson & Johnson.

Není sérum jako sérum

Čím se odlišují vakcinační séra proti onemocnění covid-19? Tedy z medicínského hlediska… V zásadě je úkolem všech připravit organismus na to, aby se uměl onemocnění covid-19 bránit. Séra se ovšem liší v principu působení. První je mRNA (Pfizer/BioNTech, Moderna, CureVac – v EU neschválena), v této vakcíně je genetická informace pro tvorbu S-proteinu. Ten se nachází i na povrchu viru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění covid-19. Lidský imunitní systém se po podání vakcíny učí zmíněný protein rozpoznat. Dostane-li se poté do kontaktu s reálným virem, spustí obrannou reakci. (Obavy o poškození DNA jsou liché.)

Jejich „sérosok“ se nazývá vektorová vakcína (AstraZeneca, Johnson & Johnson i Sputnik V – v EU neschválen) a funguje následovně: obsahuje oslabený virus (jiný než SARS-CoV-2), který nemůže lidskému tělu uškodit, ale funguje coby nosič (vektor) genetické informace o S-proteinu… Dál je proces totožný.

Ve zjednodušeném výčtu plusů a minusů je třeba naznačit, že výhody jisté vakcíny (konkrétně Johnson & Johnson) jsou spatřeny v tom, že ji stačí aplikovat pouze v jedné dávce (ostatní mají dvě dávkování, leč v odlišném časovém odstupu).

Autor: