31. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pivo i jiný alkohol mohou mít příznivé účinky jako víno

Žena s pivem - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena s pivem - ilustrační foto | foto: Shutterstock

NEW YORK Mnoho studií zjistilo spojitost mezi přiměřenou konzumací alkoholu a prodloužením života. Některé z nich pak našly důkazy, že víno má příznivější vliv než jiné alkoholické nápoje.

Nyní ale analýza zveřejněná v lednovém vydání časopisu The Journal of Studies on Alcohol and Drugs naznačuje, že pivo a jiné druhy alkoholu mohou být při prodloužení života neméně účinné.

Víno podle vědců vychází ze studií lépe jen proto, že je přirozenou volbou lidí všeobecně vedoucích zdravější život, napsal list The International Herald Tribune.

Mužské přátelství - ilustrační foto.

Vědci studovali 802 mužů a žen ve věku 55 až 65 let. Z nich 281 bylo v kategorii slabých konzumentů vína, kteří méně než třetinu vypitého alkoholu přijali v podobě tohoto nápoje, dalších 176 byli naopak převážnými konzumenty vína a zbylých 345 tvořili abstinenti. Ti, kdo alkohol pili, měli jeden nebo dva alkoholické nápoje denně a vědci je sledovali po dobu 20 let.

Milovníci vína žijí déle

Pijáci vína žili déle než abstinenti; ti, kdo dávali přednost vínu, přežili abstinenty o víc než ti, kdo dávali přednost jiným alkoholickým nápojům.

Ale v porovnání s pijáky vína do skupiny těch, kdo raději sáhli po sklence jiného alkoholu, nejčastěji patřili starší muži, kteří byli méně fyzicky aktivní, kuřáci a příslušníci nižších sociálně-ekonomických tříd. Po zapracování těchto faktorů rozdíl mezi umírněnými pijáky vína a jiných alkoholických nápojů zmizel.

Podle hlavního autora studie, psychologa Texaské univerzity Charlese Holahana, tak může být umírněná konzumace alkoholu pro starší lidi přínosná bez ohledu na to, o jaký nápoj jde.

Lidovky.cz, ČTK

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na Lidovky.cz