7. srpna 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pohyb pomáhá bojovat s Parkinsonovou nemocí

Aktivní pohyb pomáhá v boji proti Parkinsonově nemoci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivní pohyb pomáhá v boji proti Parkinsonově nemoci | foto: Shutterstock

HODONÍNSKO Nejen léčiva, ale i aktivní pohyb může významně pomoci pacientům v boji a nástupem neblahých příznaků Parkinsonovy choroby, která je degenerativním onemocněním nervové soustavy. Lidé s touto diagnózou proto stále častěji vyhledávají sportovní aktivity.

Svědčil o tom i čtvrtý ročník sportovního klání Česká parkinsoniáda, do něhož se v Dubňanech u Hodonína zapojilo sto lidí z ČR i okolních zemí.

Počet domácích soutěžících i účastníků ze zahraničí se stále zvyšuje, řekl za pořadatele akce Jan Škrkal. Parkinsoniádu tvořilo osm sportovních disciplín. Pravidla všech byla přizpůsobena tak, aby se do nich mohli zapojit i ti nejstarší zájemci.

Nejen léčiva, ale i sport

Právě dříve narozené totiž Parkinsonova nemoc, způsobující neschopnost ovládat pohyb, postihuje nejvíce. Mnozí jí ale i díky sportu úspěšně čelí.

CO POMÁHÁ:

Pomoci může stolní tenis, bowling nebo také pétanque.

K vhodným cvičením patří hod míčem na basketbalový koš, kop míče na branku, vrhání šipek, popřípadě házení kroužků na terč.

U nemocných je oblíbená i "bezledová" obdoba curlingu.

"Z našich zkušeností víme, že je to tak půl na půl. Polovinu léčby tvoří léčiva, druhou polovinu aktivní pohyb, který dodává pacientovi i sílu nepoddat se onemocnění," zdůraznil Škrkal.

Mnozí pacienti jsou tak s pomocí lékařů a sportu schopni oddálit nástup nepříznivých důsledků nemoci o dlouhá léta. Ideální sportovní aktivity jsou pro ně ty, které jsou zaměřeny na koordinaci pohybů, zvládání třesu rukou a nestability těla.

Česká parkinsoniáda si nachází stále větší oblibu nejen doma, ale i v okolních zemích. Sdružení pacientů s Parkinsonovou nemocí ze Slovenska, Polska a Rakouska na ni vysílají stále početnější týmy. "Předpokládáme, že na dalším ročníku akce budou naši zahraniční kolegové nikoli v roli hostů, ale spolupořadatelů," doplnil Škrkal.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...