Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Polští katoličtí lékárníci odmítají prodávat antikoncepci. Kvůli svědomí

Antikoncepce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antikoncepce - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

VARŠAVA Někteří polští lékárníci, kteří se otevřeně hlásí ke katolické víře a učení, jež hlásá církev, nechtějí zákazníkům prodávat antikoncepční prostředky. Tvrdí, že to je proti jejich svědomí a chtějí mít stejná práva jako lékaři, kteří z tohoto důvodu mohou pacientovi odmítnout udělat některé zákroky.

"Lékárníci jsou donuceni k tomu, aby prodávali farmakologické prostředky, jež ničí lidskou plodnost nebo zabíjejí lidský zárodek na začátku jeho existence," uvádějí členové Sdružení katolických farmaceutů. Společně s Klubem přátel lidského života Human Life International, jež bojuje za ochranu lidského života od okamžiku početí až do smrti, založili internetovou stránku www.sumienie-farm.pl, na které sbírají hlasy na svoji podporu.

Neprodává kondomy 
"Lékaři mohou odmítnout pacientce zavést nitroděložní tělísko, provést potrat, ale nemusejí ani vypsat předpis na antikoncepci, včetně těch prostředků, jež se používají bezprostředně po pohlavním styku," cituje Gazeta Wyborcza Malgorzatu Prusakovou, lékárnici ze Starogardu Gdaňského. V případě lékárníků je situace jiná. Podle zákonů platných v Polsku si mohou zákazníci v lékárnách koupit všechny oficiálně povolené prostředky, pokud zrovna nějaký lék ve skladu není, je třeba ho pro klienta objednat.

Prusaková tvrdí, že neprodává například kondomy a nikdo ji za to ještě nepotrestal. Žádné větší problémy s úřady zatím neměla ani majitelka sítě skoro 50 lékáren U růže, která na svých internetových stránkách otevřeně upozorňuje, že omezila prodej prostředků, které "ohrožují lidský život".

Například hormonální antikoncepci ale prodává, protože neslouží jen jako ochrana proti početí, ale i k léčebným účelům.

Pekaři nebudou prodávat bílé pečivo?
Na svědomí se mohou odvolávat lékárníci v Británii nebo ve Spojených státech. Může se tak stát, že zákazník, který od nich chce "nouzovou" pilulku, jež zabrání uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze, nebo nějaký antikoncepční prostředek, odejde s prázdnou.

"Nedokážu si představit, že bych někomu nevydala předepsaný lék. Nezávisle na tom, co mi říká svědomí, bych ztratila práci," řekla Dzienniku Baltyckému nejmenovaná lékárnice z Gdaňsku. Katoličtí lékárníci, kteří se chtějí i v práci řídit pravidly církve, mají větší šanci na venkově, velké sítě fungující ve městech s privilegii pro věřící zaměstnance budou souhlasit kvůli tvrdému konkurenčnímu boji jen těžko. "Příliš morálním pochybnostem souvisejícím s předáním léku z pultu do ruky pacienta nerozumím," řekl týdeníku Wprost gynekolog Grzegorz Poludniewski.Nedokáže si představit, že by se lékárník snažil zasahovat do toho, co on předepisuje svým pacientkám. "Odpovědnost za léčení nese lékař, ne lékárník," připomíná Poludniewski.

"Lékárník odmítne prodávat prezervativy nebo pilulky? A pekař nebude prodávat bílé pečivo, protože není zdravé?" myslí si své o požadavcích věřících lékárníků jistý ženský lékař, který nechtěl být jmenován.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!