Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Poradna: Dostanu infarkt jako táta?

Zdraví

  7:00
Můj otec má za sebou už tři infarkty. Přitom je mu teprve šedesát tři let. Četl jsem, že se sklony k onemocnění srdce a cév dědí. Mám se bát, že stejně jako on brzy dostanu infarkt?
Infarkt - ilustrační foto

Infarkt - ilustrační foto foto: Shutterstock

Na vaši otázku nelze jednoduše odpovědět ano, nebo ne. Vznik kardiovaskulárních onemocnění, jako je infarkt myokardu, cévní mozková příhoda nebo hypertenze, ovlivňuje více faktorů. Dědičnost je pouze jedním z nich. To, že se ve vaší rodině objevila některá z chorob srdce a cév, ještě neznamená, že vy musíte onemocnět také. Na druhé straně, špatná životospráva se na vás podepíše více a pravděpodobně také dříve.

"Stále největší hrozbou pro lidské zdraví je současný životní styl. Nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, kouření, nadměrný příjem energie ve stravě a její nevhodné složení vedou nejen k obezitě, ale také k vysokému krevnímu tlaku, a tím k rozvoji onemocnění kardiovaskulárního systému," vysvětluje MUDr. Tomáš Andrysík z II. interní kliniky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Stručně řečeno: zda konkrétně vy onemocníte, záleží z velké části na vás.

Dobrá rada bez překvapení Je pravděpodobné, že jste po otci zdědil vyšší riziko onemocnění tohoto druhu, ale úpravou svého životního stylu můžete nejen infarktu myokardu předejít. Základem prevence onemocnění srdce a cév je zdravá životospráva. Jistě vás nepřekvapí, že byste měl omezit příjem smažených, tučných a velmi slaných jídel, naopak byste měl do jídelníčku zařadit více ovoce, zeleniny a také rostlinných sterolů, které pozitivně ovlivňují hladinu "špatného" cholesterolu.

Každý den vypijte 2 až 2,5 l tekutin, nejlépe čisté vody, případně neslazeného ovocného nebo zeleného čaje. Pokud máte v oblibě minerální vody, nezapomeňte, že by měly tvořit pouze menší část toho, co vypijete. Důležitý je pravidelný pohyb, nejméně třikrát týdně půl hodiny. Vhodná je jízda na kole, vytrvalostní běh, aerobic nebo plavání. Užitečné také bude, když budete více chodit pěšky. Také nezapomeňte odpočívat, protože nadbytek stresu negativně ovlivňuje váš zdravotní stav.

Připravila Ludmila Hamplová, své otázky zasílejte na ordinace@lidovky.cz.