Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Potlačují projevy únavy, ne vždy je to dobře. Energetické nápoje hrozí i infarktem

Zdraví

  6:50
Při dlouhé cestě na dovolenou se lidé posilují energetickými nápoji a doufají, že díky nim vydrží bdělí za volantem. Ale pijí se i na večírcích. Jsou fenoménem mladších lidí, ale často je můžeme vidět také u dětí školou povinných. Pomáhají překonávat únavu a stimulují k větším výkonům.
Energetický nápoj - ilustrační foto

Energetický nápoj - ilustrační foto foto: Shutterstock

Odborníci však varují, že jejich konzumace není zdravá. Zvláště když je spojena s alkoholem nebo pokud se pijí víckrát týdně, konstatuje lékařka metabolické a nutriční poradny Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno Miroslava Navrátilová.

LN Proč se vlastně energetické nápoje tak často pijí?
Je uspěchaná doba. Lidé podávají stále větší výkony a překračují své meze. Unaví se. Tělo jim tedy dává zpětnou vazbu, že něco není v pořádku. Ale lidé se únavu snaží překonat. Například si vaří několikrát denně silnou kávu, další variantou je pití energetických nápojů, z nichž většina obsahuje právě kofein.

LN Kofein ale konzumujeme téměř všichni. Je na tom něco špatného?
V energetických nápojích je denní dávka kofeinu často překračována. Měli bychom jej konzumovat pouze v přirozené formě, například v kávě. K tomu já mám jako internistka ale spoustu podmínek: káva by se neměla pít nalačno, protože když ji pijete s prázdným žaludkem, zvyšuje se stručně řečeno nežádoucí účinek žaludečních šťáv. Pravidelné a časté pití většího množství tak může vést až k vředům. Proto by se káva také měla například pít s mlékem, určitě by se měla zapíjet tekutinami, například minerální vodou. To vše samozřejmě platí i pro kofein v energetických nápojích, které navíc někteří lidé pijí i několikrát denně. Tím se samozřejmě vystavují vyššímu nebezpečí zmíněných nežádoucích účinků vlivu kofeinu na lidský organismus.

CO NEJVÍCE OBSAHUJÍ ENERGETICKÉ NÁPOJE

Kofein

Kofein najdeme snad v každém energetickém nápoji. Dva decilitry zhruba představují jeden šálek kávy.

Cukry

Cukr představuje pro organismus energii. Ale konzumací jeho zvýšeného množství riskujeme nadváhu a v nebezpečí je i náš chrup.

Taurin

Aminokyselinu taurin má v organismu každý, pomáhá nám regulovat hladinu minerálů a vody. Neexistuje důkaz, že by její nadbytek škodil tělu, dětští lékaři však říkají, že vývoji dítěte nijak neprospívá.

Ženšen

Kořen ženšenu by měl posilovat imunitu a výkon, což se ale zatím nijak nepotvrdilo. Internisté však ženšen nedoporučují nemocným s vysokým krevním tlakem, bolestmi hlavy a nespavostí. S energetickými nápoji obsahujícími ženšen tedy buďme velmi střídmí.

Guarana

Guarana je rostlina původem z Brazílie a její konzumace vyvolává podobné účinky jako kofein. Pokud je tedy na energetickém drinku uvedeno, že obsahuje kofein a guaranu, je tam kofeinu vlastně mnohem víc.

Zdroj: Americký Úřad pro potraviny a léky (FDA)

LN Energetické nápoje ale také třeba lákají na obsah vitaminů...
Mnohdy ano. „Tváří“ se velmi přívětivě tím, že obsahují různé extrakty z bylinek, vitaminy nebo minerály. Ale příroda, lidský organismus má dokonalé mechanismy, jak si o ně říct, a získat je tedy přirozenou cestou z potravy. Jako lékařka respektuji tento přirozený způsob. Nedovolím si předepsat pacientovi nějaký lék, pokud je možné výsledku dosáhnout přirozenou cestou. Proto těmto nápojům nejsem nakloněna, protože ony v principu řeší problém nepřirozeně. Odstraňují pocit únavy tím, že ji potlačují místo toho, aby se řešila její příčina.

LN Mohou být skutečně nebezpečné?
Už jsem zmínila, že ignorujeme únavu jako signál organismu k odpočinku. Únava, stejně jako bolest, jsou informace těla a je v našem zájmu je respektovat. V případě bolesti bychom měli pátrat po její příčině, ne ji potlačovat. Stejně tak při výskytu únavy bychom měli pátrat po příčině únavy a tuto příčinu odstranit. Například vydatným spánkem, tělesnou či duševní relaxací, celkovým odpočinkem. Energetické nápoje pouze potlačují symptomy únavy, jako jsou porucha koncentrace, nervozita, porucha koordinace pohybu, bolesti hlavy, které mohou být až migrenózního charakteru, srdeční arytmie a další, a tak vlastně „přebíjejí“ varovné příznaky, aniž by je řešily. Dalším nepříznivým faktorem je, že tyto nápoje konzumují obvykle mladší lidé a převážně ve větším množství. Hrozí u nich také návykovost. Konzumenti si mnohdy ani neuvědomují, že už bez nich nemohou být.

LN Slyšel jsem, že při jejich užívání také hrozí odvodnění organismu. Je to tak?
Ano, zvláště pokud obsahují kofein (což ve většině případů obsahují). Již samotná káva působí jako diuretikum zvyšující vylučování vody do moči. Proto bychom si k ní vždy měli dát například sklenici vody nebo minerálky, aby bylo vykompenzováno množství kofeinu v kávě. K tomu bych ráda poznamenala, že lidé obecně přestávají pít, čekají až na pocit žízně. To není dobře. Stejně tak by se nemělo jíst, až je pocit hladu, tedy i nízká hladina cukru v krvi, ale naopak tato hladina by se měla udržovat na konstantní hodnotě. Člověk by měl denně vypít minimálně 30 mililitrů vody na kilogram optimální tělesné hmotnosti, ale v letním období se potřeba tekutin zvyšuje. Při jejich nedostatku hrozí mimo jiné zhoršené prokrvení ledvin, mozku, a tím závažné poruchy jejich funkcí, z toho vyplývající bolest hlavy, pokles krevního tlaku až kolapsové stavy. K tomu se přidružuje zácpa, která je opět mnohdy řešena projímadly, čímž se narušuje rovnováha hnilobné a kvasné mikroflóry a mohou vzniknout další střevní problémy.

LN Jak působí na naše srdce?
To je další potíž. Energetické nápoje nadměrně stimulují kardiovaskulární systém. Ovlivňují rychlý nebo nepravidelný srdeční rytmus charakterizovaný zvýšeným tepem. To je samozřejmě nezdravé. Energetické nápoje tedy stimulují srdce k vyššímu výkonu, tím více zatěžují koronární cévy. Hrozí proto vyšší riziko infarktu u predisponovaných osob, dochází také ke zvyšování krevního tlaku. Subjektivně to však může být vnímáno jako přechodné zmírnění či odstranění únavy. Když dodržujete životosprávu, spánek a pitný režim, tak tato nebezpečí pro koronární cévy nehrozí – pokud se tedy nejedná například o jedince s významným zúžením koronárních cév nebo rizikového diabetika. Ale u mladých lidí, kteří pijí energetické nápoje často, se takto srdce a koronární cévy zatěžují, protože se zvyšuje spotřeba kyslíku srdečním svalem. Navíc kofein, taurin a další látky v energetických nápojích stimulují kromě srdce i centrální nervovou soustavu, a člověk pak má pocit menší únavy. Ve skutečnosti jsou ale překrývány signály, které tělo vysílá, a které říkají: odpočiň si. Velmi nebezpečné je to například u řidičů, kteří energetické nápoje používají místo spánku, bez dostatečného odpočinku. Po odeznění těchto stimulačních účinků může dojít k „propadu“ a náhlému pocitu velké únavy, vedoucí až k mikrospánku.

LN Co říkáte na kombinaci alkoholu a energetických nápojů?
To už se mi nelíbí vůbec. Už jsme zmínili, že v energetických nápojích bývá často obsažen kofein. A míchání alkoholu s kofeinem skutečně nemívá dobré následky. Tato kombinace je bohužel často podávána na diskotékách a podobných zábavách. Energetické nápoje zde mají snižovat pocit únavy, sekundárně však omezují reálné vnímání skutečně požitého alkoholu, a tedy možnost kontroly nad jeho množstvím. Často dochází navíc ke kombinaci s omamnými látkami včetně drog. Jistě jste už viděl člověka v restauraci, jehož začíná přemáhat alkohol. Je unavený, a tak si objedná kávu. Ta totiž zmírňuje účinky alkoholu. Ale když smícháte alkohol s kofeinem, přestanete vnímat nepříznivý vliv alkoholu. Jenže alkohol se musí v těle detoxikovat úplně stejně, jako byste žádnou kávu neměl. Jde tedy jen o subjektivní vjem. Vazba alkohol–kofein je nebezpečná, protože člověk pak naprosto ztrácí míru, kolik alkoholu ještě může „bezpečně“ vypít. Totéž platí pro energetické nápoje s kofeinem.

LN V energických drincích také bývá mnoho cukru, nebo nějaká jeho náhražka, to asi taky není v pořádku...
Pro organismus je cukr vlastně čistá energie. Takže si představte, když si dáte tuto čistou energii a kofein. Najednou se cítíte báječně, může odeznít i bolest hlavy. Ale vy jste vlastně jen své tělo podvedl, je to podfuk na přirozený mechanismus, kterým nám tělo dává znát, že bychom měli přestat pracovat a odpočinout si. A jak jsme zmínili, je to návykové.

Autor:
Témata: nápoj, Únava, Kofein

Mohlo by vás zajímat