Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Když hlava jede na 200 procent. Někdy si lidé stres vyvolávají sami, říká psycholog


Stres v práci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Premium Rozhovor
Přemíra pracovního stresu dokáže člověka zničit. Lidé nemohou „zastavit“ hlavu ani doma, špatně spí, propadají se do depresí či závislostí a výjimečné nejsou ani sebevraždy. „Naše doba je orientovaná na výkon a mnozí lidé mají pocit, že pracovat na sto procent nestačí,“ říká Mgr. Aleš Kuda, odborný ředitel, psycholog, adiktolog a terapeut z Ambulance a sanatoria Origanum.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Že práce ovlivňuje duševní stav člověka, je známé. Ale co konkrétně práce u počítače, v kanceláři, i ta může někoho duševně „ničit“?
Záleží na osobním nastavení každého člověka. Pokud jste introvert a budete sedět sám v kanceláři u PC celý den, tak vám to asi bude vyhovovat. Když budete v open spacu a budete se muset bavit s kolegy, tak naopak budete spíš trpět. Také záleží, co na tom počítači děláte, jaký máte objem práce, v jakém pracujete prostředí, pod jakým vedením, pod jakým stresem. Tedy samotný monitor a práce u něj problematická není, spíš záleží na úrovni stresu.

Lidovky.cz: Jaké konkrétní faktory nepřiměřený stres nejčastěji vyvolávají?
Nejčastěji to bývá vyčerpání z přemíry práce. Ale často je to osobnostním nastavením člověka. Spousta lidí trpí takzvaným perfekcionismem, tedy práci a stres si zvyšují a někdy i vyvolávají paradoxně sami. Tedy i to, co je možné udělat rychle a moc nad tím nepřemýšlet, dělají precizně a stráví na tom daleko více času, než je potřeba. Mají strach ze selhání, a protože se všemu věnují zbytečně dlouho, vytvářejí si tlak na sebe sama a dostávají se do tenze.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se