30. listopadu 2011 13:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Premenstruační syndrom, jak ho zmírnit?

Premenstruační syndrom (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premenstruační syndrom (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Premenstruační syndrom ztrpčuje ženám život. Výkyvy nálad, podrážděnost a citlivost prsou několik dní před pravidelným měsíčním krvácením postihuje až osmdesát procent z nich. U tří až osmi procent jsou obtíže tak velké, že znemožní běžné denní aktivity.

Z nově zveřejněného dotazníku si ženy mohou zjistit, zda syndromem trpí. Pokud ano, měly by se léčit, řekla gynekoložka Kateřina Svojanovská.

"Mnoho žen považuje tyto obtíže za součást ženského údělu, a proto ani nevyhledává odbornou pomoc. Přitom týden obtíží v měsíci představuje tři měsíce za rok a v průběhu reprodukčního života ženy celkem tři až osm let výrazně zhoršené kvality života," uvedla.

Vedle příznaků psychických a fyzických bývá součástí syndromu únava, obtížné soustředění, zvýšení chuť k jídlu a přírůstek váhy. Přesné příčiny obtíží nejsou jasné. Předpokládá se, že jde o abnormální odpověď organismu na fyziologické kolísání hormonů u žen na to citlivých.

Dostatek spánku a změna jídelníčku

Léčba začíná úpravou životního stylu, pomáhá dostatek spánku, přiměřená fyzická zátěž, úprava stravy s omezením soli, cukru, alkoholu, kofeinu a nikotinu, prospěšná jsou relaxační cvičení jako jóga. Někomu zabírají doplňky stravy a fytoterapie.

Svojanovská radí ženám užívat týden až dva před menstruací v dostatečném množství vápník, hořčík, vitamíny B6 a E. Z přírodní léčby pak třezalku či olej z pupalky, i když klinické studie účinky nepotvrdily.

Pro ženy, které užívají nebo chtějí začít užívat hormonální antikoncepci, je variantou kombinovaná hormonální antikoncepce, která zamezí nadměrnému zadržování vody v těle. Tím se omezí i příznaky premenstruačního syndromu.

Účinky léčby jsou ještě výraznější, když místo obvyklého dávkovacího režimu 21 dní tablety s hormonem a sedm dní bez hormonu se podávají tablety s hormony 24 dní a jen čtyři dny bez hormonu. Zkrátí se tím doba kolísání hladin hormonu v těle ženy.

Léčba existuje i pro ženy, které nechtějí brát hormony, nebo třeba ze zdravotních důvodů je brát nesmějí. Těmto ženám dávají lékaři vhodný typ antidepresiv.

Více informací na www.PMS-poradna.cz

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)