Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Při růstu počtu očkovaných proti chřipce se ušetří miliarda

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

PRAHA - Pokud by se v Česku podařilo zvýšit počty očkovaných proti chřipce z nynějších pěti na 15 procent, přineslo by to vedle stovek zachráněných lidských životů finanční úsporu přes miliardu korun ročně. Novinářům to ve čtvrtek řekl prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny Rastislav Maďar. V Česku ale zájem o očkování dlouhodobě klesá, kritici tvrdí, že očkování je byznys a vakcíny nejsou bezpečné.
  7:00

V Česku jsou podle Maďara kvůli nižší proočkovanosti vyšší náklady rodin na léky, státu na nemocenskou a zdravotních pojišťoven na léčbu. Vyšší jsou i počty úmrtí. V epidemii onemocní milion lidí, v souvislosti s chřipkou zemře kolem dvou tisíc, z nich přímo na chřipku stovka, ostatní na komplikace chřipky a zhoršení dlouhodobého chronického onemocnění.

Kolik tratíte při chřipce?

Chřipková epidemie je v Česku spojena s přímými i nepřímými náklady několik miliard korun. Podle studie společnosti Deloitte z dubna 2012 tratí zaměstnanec s desetitisícovým platem při pětidenní absenci 1 619 korun, zaměstnanec s šedesátitisícovým platem 8 268 korun. U zaměstnavatele představuje součet mzdových nákladů a náhrady mzdy ztrátu na jednoho zaměstnance s chřipkou 3 704 až 21 211 korun.

"Finanční ztráta rodiny postižené nekomplikovanou chřipkou může být více než 10 000 korun, na léky, vitamíny, regulační poplatky, cestovní základy k lékaři či do lékárny, a především za ušlý zisk," uvedl Maďar. Cena za očkování proti chřipce pro zdravého člověka se pohybuje mezi 200 a 300 Kč.

ČTĚTE TAKÉ:

Jako účinnou ochranu před chřipkou a jejími komplikacemi doporučil Maďar očkování, které právě v těchto dnech začíná. Podle Lenky Petroušové z ostravské kliniky infekčního lékařství by se lidé měli nechat očkovat také proti invazivním pneumokokovým infekcím, které často napadají právě pacienty oslabené chřipkou. Vakcínu proti chřipce i pneumokoku lze aplikovat při jedné návštěvě lékaře, každá injekce se dá do jiného ramena.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!