Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Při růstu počtu očkovaných proti chřipce se ušetří miliarda

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

PRAHA - Pokud by se v Česku podařilo zvýšit počty očkovaných proti chřipce z nynějších pěti na 15 procent, přineslo by to vedle stovek zachráněných lidských životů finanční úsporu přes miliardu korun ročně. Novinářům to ve čtvrtek řekl prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny Rastislav Maďar. V Česku ale zájem o očkování dlouhodobě klesá, kritici tvrdí, že očkování je byznys a vakcíny nejsou bezpečné.
  7:00

V Česku jsou podle Maďara kvůli nižší proočkovanosti vyšší náklady rodin na léky, státu na nemocenskou a zdravotních pojišťoven na léčbu. Vyšší jsou i počty úmrtí. V epidemii onemocní milion lidí, v souvislosti s chřipkou zemře kolem dvou tisíc, z nich přímo na chřipku stovka, ostatní na komplikace chřipky a zhoršení dlouhodobého chronického onemocnění.

Kolik tratíte při chřipce?

Chřipková epidemie je v Česku spojena s přímými i nepřímými náklady několik miliard korun. Podle studie společnosti Deloitte z dubna 2012 tratí zaměstnanec s desetitisícovým platem při pětidenní absenci 1 619 korun, zaměstnanec s šedesátitisícovým platem 8 268 korun. U zaměstnavatele představuje součet mzdových nákladů a náhrady mzdy ztrátu na jednoho zaměstnance s chřipkou 3 704 až 21 211 korun.

"Finanční ztráta rodiny postižené nekomplikovanou chřipkou může být více než 10 000 korun, na léky, vitamíny, regulační poplatky, cestovní základy k lékaři či do lékárny, a především za ušlý zisk," uvedl Maďar. Cena za očkování proti chřipce pro zdravého člověka se pohybuje mezi 200 a 300 Kč.

ČTĚTE TAKÉ:

Jako účinnou ochranu před chřipkou a jejími komplikacemi doporučil Maďar očkování, které právě v těchto dnech začíná. Podle Lenky Petroušové z ostravské kliniky infekčního lékařství by se lidé měli nechat očkovat také proti invazivním pneumokokovým infekcím, které často napadají právě pacienty oslabené chřipkou. Vakcínu proti chřipce i pneumokoku lze aplikovat při jedné návštěvě lékaře, každá injekce se dá do jiného ramena.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat