Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Projekt nazvaný Početí online má pomáhat páru počít dítě

Zdraví

  16:03
PRAHA - Deset až patnáct procent lidí ve vyspělých zemích se potýká s narušenou plodností, řekl odborný garant projektu Tonko Mardešić. Cesty skutečně žijící mladé dvojice k otěhotnění bude ode dneška možné sledovat na portálu Ordinace.cz. Pomáhat jim k potomkovi budou na webu radami a tipy odborníci. Projekt má pomoci párům v podobné životní situaci sdílet své zkušenosti.

Mimčo ve vaničce foto: Shutterstock

"Věk ženy je základní prognostický faktor úspěšnosti její plodnosti," řekl Mardešić. Žena je nejplodnější mezi 20 a 25 rokem. Po 35 roce plodnost dramaticky klesá. Otěhotnění je poté velmi problematické, polovina těhotenství žen nad 40 let končí potratem, uvedl.

"Poruchy plodnosti se dnes dotýkají patnácti procent párů v plodném věku v populaci. Mnozí to vnímají jako svoje selhání, trpí psychickými potížemi.  Často ani nemají dost informací, kam se obrátit o pomoc," řekl Mardešić.

Kuřáci mají nekvalitní spermie a častější poruchy erekce
Poukázal na psychologickou studii, podle níž je úroveň stresu u ženy vyšší při poruchách plodnosti než u onkologického onemocnění. Podle Světové zdravotnické organizace by měl průměrný zdravý pár počít do roka nechráněného pohlavního styku. Po mimoděložním početí se v ČR narodí asi tři procenta dětí, po jakékoli léčbě neplodnosti pak šest až deset procent dětí, uvedl.

Nejčastější příčinou neplodnosti u ženy je porucha zrání vajíček, naštěstí bývá nejlépe léčitelná, řekl Mardešić. U mužů pak klesá plodnost celosvětově, pravděpodobně v důsledků toxinů, hormonů, způsobu života a stresu. "To nejjednodušší, co mohou udělat, je přestat kouřit," řekl.  Kuřáci totiž mají méně kvalitní spermie a s kouřením souvisí asi 20 procent poruch erekce, uvedla Eva Králíková z Centra pro závislé na tabák.

Na webu lze zhlédnout seznamovací video s Pavlínou a Lubošem i první informace o jejich pokusech o početí. Každý den bude pár v blogovém deníku informovat o svém snažení na cestě za dítětem. Radit jim budou odborníci (kromě gynekologů třeba psycholog či imunoložka) i ostatní uživatelé. Luboš věří, že projekt dokáže pomoci ostatním párům s podobným problémem. Ukáže jim, že v tom nejsou sami a že vše má nějaké řešení, míní.

Kladem projektu je to, že lidé mohou v zázemí domova řešit velmi intimní témata a zdravotní problémy. Často i takové, s kterým dosud neměli odvahu se svěřit lékaři, tvrdí tvůrci projektu.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat