Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Projekt nazvaný Početí online má pomáhat páru počít dítě

Zdraví

  16:03
PRAHA - Deset až patnáct procent lidí ve vyspělých zemích se potýká s narušenou plodností, řekl odborný garant projektu Tonko Mardešić. Cesty skutečně žijící mladé dvojice k otěhotnění bude ode dneška možné sledovat na portálu Ordinace.cz. Pomáhat jim k potomkovi budou na webu radami a tipy odborníci. Projekt má pomoci párům v podobné životní situaci sdílet své zkušenosti.

Mimčo ve vaničce foto: Shutterstock

"Věk ženy je základní prognostický faktor úspěšnosti její plodnosti," řekl Mardešić. Žena je nejplodnější mezi 20 a 25 rokem. Po 35 roce plodnost dramaticky klesá. Otěhotnění je poté velmi problematické, polovina těhotenství žen nad 40 let končí potratem, uvedl.

"Poruchy plodnosti se dnes dotýkají patnácti procent párů v plodném věku v populaci. Mnozí to vnímají jako svoje selhání, trpí psychickými potížemi.  Často ani nemají dost informací, kam se obrátit o pomoc," řekl Mardešić.

Kuřáci mají nekvalitní spermie a častější poruchy erekce
Poukázal na psychologickou studii, podle níž je úroveň stresu u ženy vyšší při poruchách plodnosti než u onkologického onemocnění. Podle Světové zdravotnické organizace by měl průměrný zdravý pár počít do roka nechráněného pohlavního styku. Po mimoděložním početí se v ČR narodí asi tři procenta dětí, po jakékoli léčbě neplodnosti pak šest až deset procent dětí, uvedl.

Nejčastější příčinou neplodnosti u ženy je porucha zrání vajíček, naštěstí bývá nejlépe léčitelná, řekl Mardešić. U mužů pak klesá plodnost celosvětově, pravděpodobně v důsledků toxinů, hormonů, způsobu života a stresu. "To nejjednodušší, co mohou udělat, je přestat kouřit," řekl.  Kuřáci totiž mají méně kvalitní spermie a s kouřením souvisí asi 20 procent poruch erekce, uvedla Eva Králíková z Centra pro závislé na tabák.

Na webu lze zhlédnout seznamovací video s Pavlínou a Lubošem i první informace o jejich pokusech o početí. Každý den bude pár v blogovém deníku informovat o svém snažení na cestě za dítětem. Radit jim budou odborníci (kromě gynekologů třeba psycholog či imunoložka) i ostatní uživatelé. Luboš věří, že projekt dokáže pomoci ostatním párům s podobným problémem. Ukáže jim, že v tom nejsou sami a že vše má nějaké řešení, míní.

Kladem projektu je to, že lidé mohou v zázemí domova řešit velmi intimní témata a zdravotní problémy. Často i takové, s kterým dosud neměli odvahu se svěřit lékaři, tvrdí tvůrci projektu.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...