Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Půst držte s rozmyslem. Jak na něj, abyste si neublížili a komu může vyloženě uškodit?


Nejste spokojená s tím, jak vypadáte? Zapomeňte na půst! Vysněné postavy lze docílit zdravěji a hlavně nastálo, což hladovění nezajistí. | foto: Shutterstock

Premium Doporučujeme
Půsty jsou moderní. Postí se kde kdo, nejen kvůli náboženství, tradici nebo z nedostatku potravy, jako tomu bylo v minulosti. O půstech, kterých je vícero druhů, se začalo mluvit ve spojení se zdravým životním stylem. Především přerušovaný půst je v poslední době skloňován téměř ve všech pádech a pouštějí se do něj i známé osobnosti.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Odborník na výživu Petr Havlíček o tomto stylu stravování nemluví vůbec špatně. Sám ho i praktikuje. Říká, že vědecké studie na toto téma hovoří pozitivně.

„Jde ale o to, čemu říkáme půst – zda se jedná o vyloučení některých skupin potravin, například masa při masopustu – nebo výrazné omezení energetického příjmu, či naprosté jedno- či vícedenní hladovění,“ vysvětluje. „Anebo zda hovoříme o moderní a asi nejrozšířenější formě – přerušovaném půstu, kdy se vlastně nejedná o klasický půst, ale o časově omezené jedení, kdy je doba lačnění během 24 hodin delší než doba, kdy můžeme jíst.“

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.