Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Recept na splín? Hýbejte se, nesmíte zlenivět, radí fyzioterapeutka

Zdraví

  5:00
Organizovaný i individuální sport a pohybové aktivity dětí či teenagerů doznaly pandemickými zákazy pozastavení. „Zpomalila“ je i distanční výuka z domova. Mladí lidé začínají lenivět, což je třeba zastavit, zdůrazňuje Mgr. Mária Šabíková, fyzioterapeutka Centra komplexní péče Dobřichovice.

Práce doma foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Studenti a školáci se přesunuli do domácích „učeben“. Při distanční výuce posedávají, polehávají… K čemu divné sezení vede?
Nedělám si iluze o správnosti sezení ani při prezenční výuce. Distanční výuku naopak beru jako příležitost tělu ulevit od nuceného dlouhého sezení v lavici, které vede zejména u mladších školáků k předčasné únavě a já ho považuji za nepřirozené.

Lidovky.cz: Mnozí nemají doma anatomickou židli, patřičně vysoký stůl, jak tohle řešit?
Z pozorování vím, že ani sebelepší židle nezaručí, že člověk bude delší dobu sedět optimálně. Řešením je podle mne dopřát tělu změnu, kdykoliv to jde: sednout si na zem, kleknout ke stolu s koleny podloženými polštářkem, stoupnout si a sešit, učebnici, notebook položit na vyšší parapet či ostrůvek v kuchyni, lehnout si na břicho, případně se pohodlně posadit na gauč s laptopem na stehnech.

Necvičíte? Začněte. Poradíme vám, jak si v době home office a karantény poradit s pravidelným pohybem

Lidovky.cz: Celá výuka i přednášky se odehrávají přes PC. Můžou aktéry dostihnout choroby, které jinak ničí spíš dospělé – záněty žil, karpálních tunelů?
Na rozvinutí těchto diagnóz se podílí více faktorů. Vedle přetěžování pohybového aparátu dlouhotrvající statickou činností je to věk či hormonální nastavení. U školáků se mnohem dříve objeví bolesti hlavy, šíje, beder, a ty je přirozeně přinutí změnit pohybové chování nebo vyhledat pomoc odborníka.

Lidovky.cz: Mnozí žáci trpěli před pandemií skoliózou, obezitou, ochablým svalstvem, těm situace nepomáhá. Co mají posílit, jak cvičit?
Pacientům a jejich rodičům radím: hýbejte se! Jděte na procházku, kdo můžete, běhejte, když je sníh, bobujte, sáňkujte, lyžujte… Doma posilujte proti hmotnosti vlastního těla; dělejte dřepy, kliky, zkoušejte výdrž v takzvaném prkně…

Lidovky.cz: Jaké blahodárné účinky to má?
Předejdete tím bolestem pohybového aparátu jako následku hypoaktivity. Ovšem dítě se skoliózou má být v péči fyzioterapeuta i v tomto období.

Lidovky.cz: Ozývají se rodiče, že potřebují poradit, nebo už reálně přicházejí děti a mladiství s pohybovými obtížemi?
Jako fyzioterapeut zatím nepozoruji nárůst počtu pacientů v souvislosti s pandemií. I před ní ke mně do cvičebny přicházeli školáci, jimž pediatr nebo ortoped předepsal sérii individuálních cvičení, nejčastěji kvůli vadnému držení těla či plochonoží. V posledním období se v praxi setkávám s větší motivací rodičů i dětí ke cvičení, prostě jim chybí organizované sportování.

Lidovky.cz: Mladým schází sociální kontakty i pohyb, ale ten individuální je nebaví. Jak je motivovat, aby se hýbali sami? A kolik toho pohybu má být?
U mého třináctiletého syna skvěle zafungovala výzva trenéra, který vyhlásil soutěž mezi týmy v jeho baseballovém klubu. Přes mobilní aplikaci děti sbíraly body za nachozené, uběhnuté nebo ujeté kilometry na koloběžce i kole. Odměnou pro nejpilnější jednotlivce bylo drobné sportovní náčiní a tým, který získal nejvíce bodů, se dočkal peněžité odměny. Má být využita ke společné sportovní akci. Asi ne každé dítě se nechá tímto stylem k pohybu zlákat, ale na většinu zabírá.

Lidovky.cz: To chce kreativního „tahouna“.
Když není po ruce nadšený a osvícený trenér, případně tělocvikář, je na řadě rodič, který může svým příkladem teenagera k aktivitě zlákat. Pokud dítě vidí, že rodič ve volném čase sportuje, pravděpodobně ho bude následovat. Lze vymyslet rodinnou soutěž, zapojit kamarády, spolužáky…

Lidovky.cz: Například?
Dobrou zkušenost pro navození motivace ke cvičení mám i s použitím jednoduchých cvičebních pomůcek: posilovacích gum, domácí hrazdy, velkých gymnastických míčů, které se dají využít i na sezení… Kolik pohybu mají děti denně mít? To je individuální, ale čím více, tím lépe. Pomohlo by, kdyby se hýbaly alespoň polovinu doby, jíž prosedí. Počítat do toho lze i cestu na nákup, za kamarádem, pokud bude pěšky nebo na kole…

Lidovky.cz: A která část těla ochabne sedavým studiem jako první?
Jednoznačně dolní končetiny. Pro jejich posilování doporučuji, kromě chůze a běhu, aktivity jako: skákání přes švihadlo, jízda na koloběžce, kole, bruslení i na inline bruslích. Pro zintenzivnění posilovacího efektu chůze poslouží vhodné hole.

Lidovky.cz: Je možné „usportovat“ deprese?
Je-li řeč o stavu, jemuž se lidově říká splín, ne o psychiatrické diagnóze… Pohyb, zejména venku, je zaručený lék na tento neduh typický pro zimní období. Opět je pozitivní efekt ve změně prostředí i činnosti, významnou roli hraje též zvýšené prokrvení těla i mozku.

Autor:
Témata: Dobřichovice

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat