Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

S vedrem stoupl počet agresivních pacientů

Záchranná služba a vrtulník (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranná služba a vrtulník (ilustrační foto). | foto: ČTK

BRNO V tropických vedrech minulých dní vzrostl na jihu Moravy počet výjezdů zdravotnických záchranářů a zároveň agresivních pacientů i jejich blízkých. Lidé jsou ve vysokých teplotách nervózní a agresivitu přenášejí na lékaře či operátorky dispečinku, řekla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbora Zuchová.

Na jihu Moravy padaly od pondělí teplotní rekordy, meteorologové na některých místech naměřili i více než 34 stupňů Celsia. Nejhůře takové teplo snášejí staří lidé, chronicky nemocní pacienti a děti.

O nebezpečných vedrech jsme psali:

Zatímco obvykle mají záchranáři kolem 170 výjezdů denně, v minulých dnech jejich počet stoupal až k 250. "Obrovskou zátěž měly operátorky. Lidé byli mnohem více agresivní než jindy, nadávali jim, stěžovali si například na pomalé vyslání sanitky," popsala atmosféru u záchranářů Zuchová. Dojezd sanitky na místo podle ní trvá v závislosti na lokalitě pět až 15 minut, lidé byli prý z čekání nervózní.

Agresivní opilci

Největší zátěž na lidský organismus způsobí podle odborníků výrazná změna teploty v krátkém čase. Pokud pak horka trvají dlouho, organismus se vyčerpává. "Řešili jsme různé slabosti, úrazy, ale i mnoho lidí pod vlivem alkoholu. Některým lidem nedochází, že v tomto vedru, obzvlášť pokud nedodržují pitný režim, přichází opilost velmi rychle," podotkla Zuchová.

Právě opilí lidé jsou podle ní vůči záchranářům agresivní nejčastěji. Lékaři a zdravotnický personál nemají mnoho možností, jak se bránit. "Pokud operátorka už při hovoru zjistí možné riziko, může společně se sanitkou poslat policii. Nebo pokud se lékař na místě cítí ohrožen, zavolá si policisty také. Nejhorší je nečekaný útok," uvedla mluvčí. Nejčastější je však podle ní verbální agresivita, s tou se záchranáři setkávají denně.

Napadení, po kterých lékaři zůstávají v pracovní neschopnosti nebo musí být odborně ošetřeni, bývá na jihu Moravy zhruba deset za rok.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...