22. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

S vedrem stoupl počet agresivních pacientů

Záchranná služba a vrtulník (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranná služba a vrtulník (ilustrační foto). | foto: ČTK

BRNO V tropických vedrech minulých dní vzrostl na jihu Moravy počet výjezdů zdravotnických záchranářů a zároveň agresivních pacientů i jejich blízkých. Lidé jsou ve vysokých teplotách nervózní a agresivitu přenášejí na lékaře či operátorky dispečinku, řekla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbora Zuchová.

Na jihu Moravy padaly od pondělí teplotní rekordy, meteorologové na některých místech naměřili i více než 34 stupňů Celsia. Nejhůře takové teplo snášejí staří lidé, chronicky nemocní pacienti a děti.

O nebezpečných vedrech jsme psali:

Zatímco obvykle mají záchranáři kolem 170 výjezdů denně, v minulých dnech jejich počet stoupal až k 250. "Obrovskou zátěž měly operátorky. Lidé byli mnohem více agresivní než jindy, nadávali jim, stěžovali si například na pomalé vyslání sanitky," popsala atmosféru u záchranářů Zuchová. Dojezd sanitky na místo podle ní trvá v závislosti na lokalitě pět až 15 minut, lidé byli prý z čekání nervózní.

Agresivní opilci

Největší zátěž na lidský organismus způsobí podle odborníků výrazná změna teploty v krátkém čase. Pokud pak horka trvají dlouho, organismus se vyčerpává. "Řešili jsme různé slabosti, úrazy, ale i mnoho lidí pod vlivem alkoholu. Některým lidem nedochází, že v tomto vedru, obzvlášť pokud nedodržují pitný režim, přichází opilost velmi rychle," podotkla Zuchová.

Právě opilí lidé jsou podle ní vůči záchranářům agresivní nejčastěji. Lékaři a zdravotnický personál nemají mnoho možností, jak se bránit. "Pokud operátorka už při hovoru zjistí možné riziko, může společně se sanitkou poslat policii. Nebo pokud se lékař na místě cítí ohrožen, zavolá si policisty také. Nejhorší je nečekaný útok," uvedla mluvčí. Nejčastější je však podle ní verbální agresivita, s tou se záchranáři setkávají denně.

Napadení, po kterých lékaři zůstávají v pracovní neschopnosti nebo musí být odborně ošetřeni, bývá na jihu Moravy zhruba deset za rok.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz