Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Herci, zpěváci a umělci. Lidé, kteří často trpí depresemi

Herec Robin Williams na evropské premiéře filmu Happy Feet v Londýně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herec Robin Williams na evropské premiéře filmu Happy Feet v Londýně | foto: ČTK

PAŘÍŽ/NEW YORK Navzdory slávě a majetku mohou být slavní umělci náchylnější k depresím než ostatní lidé. Do jejich hlubin je tlačí stejné kvality, které jim zajišťují úspěch, tvrdí analytici citovaní agentura AFP.

V úterý se spolu s proudem kondolencí a projevů uznání americkému komikovi Robinu Williamsovi, který spáchal sebevraždu, vynořilo mnoho otázek kolem duševního stavu oscarového herce, který si svého času vysloužil přídomek "nejzábavnější žijící muž".

"Umělci jsou často lidé, kteří jsou citlivější, cítí silněji emoce," prohlásil Michel Reynaud z psychiatrického oddělení pařížské nemocnice Paula Brousse. "To z nich může udělat skvělé spisovatele, básníky a muzikanty, ale zároveň jim to může přinést úzkost, depresi, trápení a poruchy nálady," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Williams depresemi trpěl - a patří tak na dlouhý seznam slavných herců se stejným problémem, na němž je například Jim Carrey, Catherine Zeta-Jonesová a Stephen Fry. Ti všichni s touto nemocí také museli bojovat.

Blake Edwards A Jim Carrey

Blake Edwards A Jim Carrey

Catherine Zeta-Jones ve filmu Zlomené město

Catherine Zeta-Jones ve filmu Zlomené město

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) na světě trpí depresí více než 350 milionů lidí všech věkových skupin. "Deprese je jiná, než obvyklé výkyvy nálady a krátkodobé emoční reakce na problémy každodenního života," vysvětluje informační přehled WHO.

"Zvláště při dlouhém trvání a se středně silnou nebo silnou intenzitou se deprese může stát vážným zdravotním problémem. Postižená osoba kvůli ní může značně trpět a dokáže jen omezeně běžně fungovat. V nejhorším případě může deprese vést k sebevraždě. Každoročně ji z tohoto důvodu odhadem spáchá milion lidí." A jen méně než polovina všech lidí trpících depresí dostává odpovídající léčbu, dodává WHO.

Deprese je fyzický stav

Jeffrey Borenstein, předseda newyorské Nadace pro výzkum mozku a chování, zdůrazňuje, že deprese je fyzický stav, který nerozlišuje mezi oběťmi. Nevybírá si podle majetku, etnické skupiny či náboženství. "Obvykle na depresi myslíme v souvislosti s nějakou složitou životní situací, a někdy tomu tak skutečně je, ale často se deprese objevuje bez jasně vymezené příčiny," dodal.

"Proto také lidé, kteří vypadají, jako by měli všechno, stále mohou mít deprese, stejně jako lidé, kteří vypadají, že mají všechno, stále mohou dostat infarkt," říká Borenstein. Psychické problémy jsou také těsně spojené s alkoholem a drogami, což byla bitva, o níž Williams často a otevřeně hovořil.

"Třetina až polovina závislých má deprese," řekl Reynaud. Lidé objevující se před zraky veřejnosti mohou sáhnout po drogách nebo alkoholu, aby shodili zábrany a posílili tvůrčí schopnosti, a postupně se z toho stane závislost.

Celebrita vs. soukromá osoba

Podle Vikrama Patela, ředitele Střediska pro globální duševní zdraví, se zdá, že mezi tvůrčím talentem a psychickými zdravotními problémy existuje pojítko. "Nejpravděpodobnější je, že je to příčinná souvislost fungující oběma směry. Že tedy mozkové závity odpovědné za kreativitu se také zdají být spojené s duševní nemocí. Být kreativní tak člověka vystavuje prostředí, které může zvyšovat riziko duševní choroby." Být celebritou ovšem podle odborníků také obírá dotyčného člověka o soukromí, může vést k izolaci, nedůvěře vůči okolí, či rozpolcení osobnosti mezi "celebritou" a "soukromou osobou".

Experti ale doufají, že smrt Robina Williamse přiměje řadu lidi trpících depresí, aby vyhledali pomoc. "Za touto tragickou ztrátou leží univerzální příběh o tom, že tato duševní choroba je všudypřítomná. Smrt Williamse je varováním, že deprese může člověka nejen na dlouhou dobu ochromit, ale že také může zkrátit jeho život," dodal Patel.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.