Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sledování znamének může zachránit život, nabádá dermatoložka

Zdraví

  5:10
Dermatologové zatím ještě nevědí, jak se časová prodleva, když lidé odkládali vyšetření kůže, projeví na počtu odhalených kožních nádorů, říká lékařka Naděžda Vojáčková z Dermatologického a laserového centra Anděl v Praze.

Velký zájem byl i o vyšetření dětí a dospívajících. foto: Shutterstock

LN Dotkla se pandemie koronaviru i vývoje kožních nádorů?
Pandemie se dotkla všeho a nás všech. Za pochodu jsme se jí museli přizpůsobit. Dermatologické ordinace zůstaly otevřené, ale s pacienty jsme komunikovali převážně telefonicky či e-mailem. Hodnocení stavu kůže podle fotky je obtížné a ještě složitější je posouzení znamének a dalších kožních ložisek. Odložit jsme museli všechny plánované kontroly pacientů sledovaných s pigmentovými névy, s anamnézou kožního nádoru. Někteří pacienti kontrolu odkládali i delší dobu, zpravidla z obavy z návštěvy zdravotnického zařízení.

LN Očekáváte tedy nárůst počtu pacientů s těžší diagnózou?
Na to se ještě nedá jednoznačně odpovědět. Je to ale možné a důvodů bude více – také obavy z pandemie a stres mohou vést k potlačení imunity a dalším jevům, které odstartují změny na kůži vedoucí k nádorovému bujení. Zhoršení se dá předpokládat i u jiných kožních chorob, jako jsou ekzém a lupénka. Pravidelné nošení ochrany obličeje a časté mytí spolu s opakovaným dezinfikováním rukou zase způsobují potíže na kůži i u lidí, kteří dosud problémy neměli.

LN Je prodleva několika měsíců v rozvoji rakoviny kůže zásadní?
Kožní nádory jsou velmi dobře a jednoduše přístupné pro vyšetření, jsou na kůži vidět a je možné lehce pozorovat změny kožních ložisek a včas podezřelé útvary léčit, odstranit, ideálně už v počátečním stadiu. Některé kožní nádory mohou růst poměrně rychle, někdy je velmi tenká hranice mezi přednádorovým stavem a nádorem, proto i prodleva v řádu několika měsíců může hrát roli.

LN Podzim je ideální pro odstraňování znamének. Očekáváte nárůst počtu pacientů?
Preventivní odstraňování znamének a kožních výrůstků se provádí od podzimu do brzkého jara. Je to z důvodu nižšího slunečního svitu, v té době se tolik nejezdí na dovolenou, méně se sportuje. Po chirurgickém zákroku platí určitá pravidla péče o ránu a režimová opatření s omezením koupání a pohybových aktivit, pravidla má i péče o jizvu, včetně ochrany před osluněním jizvy minimálně dva měsíce. Každý podzim je zájem o řešení znamének a kožních výrůstků velký, nárůst pacientů letošní podzim může být i větší, protože na jaře se většina zákroků kromě akutních odložila.

LN Vystouplá znaménka prý nejsou z hlediska vzniku rakoviny problémem jako klasická plochá. Mají se tedy lidé zaměřit hlavně na nevystouplé pihy?
Zhodnocení pigmentových znamének není úplně jednoduché, určitě by vyšetření měl provádět zkušený dermatolog. Ale správně poučený pacient je schopen se zaměřit na správná znaménka a je schopen odhadnout, která jsou podezřelá, a tedy včas přijít ke svému dermatologovi. U pigmentových znamének se sledují určité parametry – velikost, tvar okraje a barva. Podle statistiky je více melanomů plochých, tedy v úrovni kůže, ale existují i vystouplé – nodulární melanomy. Vystouplá znaménka jsou zpravidla nezávadná, často pacienta obtěžují mechanicky, ale na toto kritérium se nedá spolehnout absolutně. Navíc vystouplé mohou být nepigmentové kožní nádory, jako je bazaliom nebo spinaliom.

LN Existují místa na těle, kde jsou znaménka s možností rakovinotvorného bujení nebezpečnější?
Mluvíme-li o znaménkách a rakovinotvorném bujení, mluvíme o melanomu. Ten se může vyskytovat na kterékoli části těla, udává se, že u mužů častěji na zádech, u žen na dolních končetinách. Naopak vzácně se vyskytují tzv. akrální melanomy, tedy na ploskách nohou, na dlaních nebo na prstech pod nehty. Jiné časté kožní nádory jsou bazaliomy a spinaliomy, které se nejčastěji vyskytují na osluněných partiích, nejvíce na obličeji.

LN Jak se rakovina kůže léčí?
Melanom je nejméně častý, ale nejzávažnější kožní nádor. Poměrně často a rychle metastazuje a metastazující melanom je stále považován za nevyléčitelný, protože chybí efektivní léčebné možnosti. Melanom se léčí chirurgicky, metastázy, pokud je to možné, také chirurgicky, jinak radioterapií a novými celkovými preparáty.

Bazaliom je nejčastější kožní nádor, zároveň je to nejčastější nádor celkově. Zpravidla nemetastazuje, roste lokálně agresivně a často recidivuje. Spinaliom je druhý nejčastější kožní nádor, může metastazovat, poté je také nebezpečný. Oba se léčí chirurgicky, ale jsou i jiné možnosti: zmrazení tekutým dusíkem, fotodynamická léčba (s využitím světla na upravené nádorové buňky – pozn. red.), lokální léčba krémem imiquimod, možná je i radioterapie a léčba laserem.

Vždy ale platí, že čím dříve je diagnóza kožního nádoru stanovena, tím jsou šance na vyléčení lepší. A naším cílem by mělo být, aby žádný pacient na kožní nádor nezemřel.

Autor: