Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Víc než polovina lidí si nespojí svědění a loupání kůže s možnou mykózou

Zdraví

  7:45
PRAHA - Více než polovina lidí si svědění či loupání kůže nebo změny na nehtech nespojí s mykózou. Ukázal to průzkum z loňského jara a léta, podle nějž příznaky mělo přes 40 procent dotazovaných. Léčba musí být zahájena včas a pokračovat i po vymizení příznaků, uvedla v tiskové zprávě Ivana Kuklová, vedoucí Centra pro dermatomykózy Dermatovenerologické kliniky 1. lékařské fakulty univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Svědění kůže (ilustrační fotka) foto: Shutterstock

„Jedná se o zdravotní, ne pouze kosmetický problém, který vyžaduje důsledné a včasné řešení,“ uvedla lékařka. Aby bylo možné předcházet návratu kožní či nehtové plísně a případnému nasazení systémových léků, je třeba léčit i dva týdny po vymizení příznaků.

„Řada osob si ovšem změny na kůži a nehtech s mykózou vůbec nespojí a promešká tak možnost začít ji léčit včas,“ dodala. Potvrzuje to výzkum společnosti Ipsos ze srpna 2018 mezi více než 800 respondenty. Podle něj příznaky, jako je například změna struktury nehtů, odlupující se kůže na chodidlech nebo svědění kůže, trpělo 43 procent dotazovaných. Více než polovina z nich si je ale nespojila s mykózou.

Mezi původce kožních a nehtových mykóz se řadí houby, které velmi často komplikuje bakteriální a kvasinková infekce. Podle odborníků si mnozí uvědomí problém až díky otevřeným botám, které nazují v teplém počasí. Od začátku problémů tak podle výzkumu trvá zahájení léčby v průměru 21 dní.

Hlavním příznakem, který vede k zahájení léčby, je svědění. Mezi další varovné signály patří začervenání kůže, její odlupování nebo tvorba šupin. Nehtovou mykózu mohou předznamenávat i změny barvy a struktury nehtů. Například pokud povrch nehtu ztratil lesk, mění barvu, štěpí se nebo láme.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat