Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
16. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Trápí vás dušnost? Plicní nemoc odhalí dotazník

Odvykání kouření - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvykání kouření - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Vážnou plicní chorobu zvanou chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), kterou v Česku trpí čtvrt milionu lidí, pomůže odhalit jednoduchý dotazník.

Obtíže nemoci přičítají lidé kouření nebo vyššímu věku, skutečný počet pacientů je tedy podle pneumologů trojnásobný. Rizika nemoci i možnosti léčby připomene Světový den boje proti CHOPN, který je ve středu 16. listopadu.

CHOPN je vleklé onemocnění průdušek, které se po opakovaných zánětech zužují a proudí jimi méně vzduchu. Poškodí plíce, někdy i srdeční funkce. Objevuje se hlavně po 40. roce věku, kdy jí trpí podle celosvětových studií osm až 19 procent lidí, převažují muži.

Do roku 2030 stoupne podle odhadu výskyt nemoci ve světě o 30 procent, CHOPN v té době bude třetí nejčastější příčinou úmrtí. V Česku loni na CHOPN zemřelo 2012 lidí, je to zhruba dvacetkrát víc než na astma.

Kdy jít k lékaři?

K lékaři lidé přicházejí lidé až ve chvíli, kdy je kašel, dušnost a sípání omezují v běžném životě. Přitom včasná diagnóza a dodržování předepsané léčby dokáže zkvalitnit a hlavně prodloužit život nemocného. Výsledky dotazníku by lidé měli přinést svému praktickému lékaři nebo pneumologovi, který jim doporučí další postup.

"Na svého lékaře by se měli obrátit všichni kuřáci, i ti bývalí. Obzvláště pokud je trápí dlouhodobý kašel, dušnost, tlak na hrudi nebo sípání," řekl předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti profesor Vítězslav Kolek.

Diagnózu pomůže potvrdit nebo vyvrátit speciální vyšetření, při kterém se měří objem vzduchu v plicích. Léčba začíná inhalací léků, které krátkodobě rozšiřují průdušky. U těžších stadií nemoci už je nutné pravidelná inhalace léků s dlouhodobým účinkem a dechová rehabilitace. V nejtěžších stadiích bývá dlouhodobě podáván kyslík, části pacientů pomůže až transplantace plic.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.